ادامه حملات سپاه پاسداران به مواضع کردهای مخالف جمهوری اسلامی در اقلیم کردستان عراق

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۲

با وجود هشدار آمریکا و سازمان ملل متحد، خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران، از ادامه حمله‌های نیروی زمینی سپاه علیه مواضع احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی در اقلیم کردستان عراق خبر داد.

این خبرگزاری روز سه‌شنبه ۱۲ مهر نوشت: «سپاه پاسداران مجددا مواضعی در منطقه سیدکان و ارتفاعات هلگورود و بربزین در اقلیم کردستان عراق را با پهپادهای مهاجر و راکت‌اندازهای چندگانه مورد حمله پهپادی و توپخانه‌ای دقیق و نقطه‌زن قرار داد.»

نیروهای سپاه پاسداران در واکنش به خیزش مسالمت‌آمیز مردم ایران علیه جمهوری اسلامی که با فراخوان احزاب کرد برای اعتصاب در شهرهای کردنشین ایران آغاز شد، این حملات خود را از روز شنبه دوم مهر ماه آغاز کرد.

پیشتر وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای حمله‌های «بی‌شرمانه» سپاه پاسداران در اقلیم کردستان را «به شدت» محکوم کرد و گفت: «این حملات نقض غیرقابل توجیه حاکمیت و تمامیت ارضی عراق است.»

در ادامه، کنسولگری ایالات متحده در اربیل با انتشار یک هشدار امنیتی گفت نمی‌تواند با قطعیت تایید کند که حملات پایان یافته یا خیر.

این کنسولگری از شهروندان آمریکایی خواست به دلیل احتمال تروریسم، آدم‌ربایی و درگیری مسلحانه به منطقه سفر نکنند.

از سوی دیگر سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد اعلام کرد آنتونیو گوترش، دبیر کل این سازمان، از بمباران اقلیم کردستان عراق، از جمله بمباران مناطق غیرنظامی، ابراز نگرانی کرده و خواستار تنش‌زدایی فوری شده است.

استفان دوجاریک گفت که گوترش خواستار احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی عراق و اصل حسن همجواری است.

در همین حال سنتکام، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، ضمن محکوم کردن حمله‌های سپاه پاسداران به اقلیم کردستان، اعلام کرد نیروهای آمریکایی یک پهپاد را که در حال حرکت به سمت اربیل بوده، منهدم کردند.

در روزهای گذشته شماری از شهروندان اقلیم کردستان عراق و همچنین ایرانیان ساکن این منطقه، در حمایت از خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی در مقابل دفتر سازمان ملل متحد در اربیل تجمع اعتراضی برگزار کردند.

بنا بر گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال، در جریان حملات موشکی و پهپادی سپاه پاسداران به اقلیم کردستان عراق، تاکنون دست‌کم ١٧ تن شامل زن و کودک کشته شده‌اند. از جمله «وانیار»، نوزادی که پس از مرگ مادرش ریحانه کنعانی، در اثر شدت جراحات وارده ناشی از حمله موشکی سپاه پاسداران، متولد شده بود.

این نوزاد پس از تولد، ٢٤ ساعت هم دوام نیاورد و بر اثر مرگ مغزی درگذشت.

جام جهانی با مردم
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید