پیشنهادهای جدید در اتحادیه اروپا برای تحریم جمهوری اسلامی پس از سرکوب خیزش سراسری

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۱

یک منبع در وزارت خارجه آلمان اعلام کرد این کشور به همراه فرانسه، دانمارک، اسپانیا، ایتالیا و جمهوری چک پیشنهادهایی را برای تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی به دلیل سرکوب اعتراضات ایران ارائه کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه یازدهم مهر نوشت این منبع وزارت خارجه آلمان که نامش فاش نشده، گفت این شش کشور اروپایی شانزده پیشنهاد را در این زمینه مطرح کرده‌اند که افراد و نهادهای مسئول در سرکوب اعتراضات سراسری را هدف قرار می‌دهند.

مجله اشپیگل که ابتدا این خبر را منتشر کرد نیز گزارش داد پیشنهاددهندگان این تحریم‌ها، خواسته‌اند وزرای خارجه اتحادیه اروپا در نشست دو هفته دیگر، در مورد آن تصمیم بگیرند.

این گزارش می‌افزایشد انتظار می‌رود تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی بدون مقاومتی از سوی اعضای این اتحادیه به تصویب برسد.

این منبع گفت: «ما در حال حاضر با سرعت برای اجرای این پیشنهادات تلاش می‌کنیم.»

همزمان آنالنا بائربوک، وزیر خارجه آلمان اعلام کرد به همراه فرانسه پیشنهاد تحریم‌های اروپایی را علیه جمهوری اسلامی ارائه کرده است.

بربوک در صفحه اینستاگرام خود نوشت این تحریم‌ها شامل افراد و سازمان‌هایی خواهد بود که در مرگ مهسا امینی و اعمال خشونت علیه معترضان دست داشته‌اند.

وزیر خارجه آلمان همچنین با بیان اینکه «تحمل اتفاقاتی که در دانشگاه شریف می‌افتد سخت است» در صفحه توییتر خود نوشت «شجاعت ایرانی‌ها باورنکردنی است و رفتار نیروهای بی‌رحم رژیم نشان‌دهنده ترس مطلق آن‌ها از آموزش و آزادی است.»

در پی سرکوب خشن دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف، انجمن اسلامی دانشجویان این دانشگاه در جدیدترین بیانیه‌ خود با محکوم کردن حمله ماموران امنیتی اعلام کرد فاتحه دانشگاه، ‌وزارت علوم و این دولت را خوانده است.

وزیر خارجه آلمان افزود: «تحمل محدود بودن گزینه‌های سیاست خارجی ما نیز دشوار است. اما ما می‌توانیم صدای آنها را تقویت کنیم، تبلیغات ایجاد کنیم، متهم کنیم و تحریم کنیم؛ و ما چنین خواهیم کرد.»

پیشتر آمریکا و کانادا تحریم‌هایی را علیه جمهوری اسلامی از جمله گشت ارشاد نیروی انتظامی وضع کرده‌اند.

پوشش ویژه
پوشش ویژه
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید