تلاش ناکام امنیتی‌ها برای محاصره دانشگاه شریف؛ انجمن اسلامی: فاتحه‌ دانشگاه را خواندیم

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۱

در پی سرکوب خشن دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف، انجمن اسلامی دانشجویان این دانشگاه در جدیدترین بیانیه‌ خود با محکوم کردن حمله ماموران امنیتی اعلام کرد فاتحه دانشگاه، ‌وزارت علوم و این دولت را خوانده است.

در این بیانیه تاکید شده تا بسته شدن پرونده‌های تشکیل شده برای دانشجویان، ‌آزادی دستگیرشدگان، ‌جبران خسارت‌ها، و عذرخواهی، دانشجویان در هیچ کلاس درسی حاضر نمی‌شوند.

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف از همه استادان و دانشجویان کشور خواسته در همبستگی با دانشجویان شریف کلاس‌ها را تعطیل کنند.

ماموران امنیتی و لباس‌ شخصی‌ها عصر یکشنبه دهم مهرماه دانشگاه شریف را به محاصره خود در آوردند و دانشجویانی که قصد خروج از دانشگاه داشتند را هدف تیراندازی قرار دادند.

بر اساس گزارش دانشجویانی که در محل این دانشگاه حضور داشتند، ماموران با مستقر کردن چند خودرو در پارکینگ شریف، دانشجویان را هنگام خروج از این محل تعقیب و گروهی از آنها را بازداشت کردند. ده‌ها دانشجو در این حمله بازداشت شدند.

روایت‌های متعددی از حمله به دانشجویان با گاز اشک‌‌آور و شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای به سمت آنها منتشر شده است.

حمله ماموران به این دانشگاه در پی تجمع دانشجویان در این دانشگاه رخ داد. دانشجویان شریف در تجمع خود شعارهایی علیه جمهوری اسلامی سردادند و خواهان آزادی دانشجویان بازداشتی شدند.

وضعیت دانشگاه شریف به اندازه‌ای بحرانی بود که محمدعلی زلفی‌‌گل وزیر علوم برای پیگیری وضعیت به این دانشگاه رفت.

ب

نا بر گزارش‌ها، تعدادی از استادان مقابل «‌در انرژی» در این دانشگاه حضور یافته بودند تا از بازداشت دانشجویان به دست نیروهای امنیتی جلوگیری کنند.

گزارش‌هایی نیز منتشر شد که حاکی از تدارک اتوبوس یا ون از سوی معاونت دانشجویی برای خارج کردن دانشجویان از دانشگاه و انتقال آن به خوابگاه‌ها بود.

در پی انتشار خبرها درباره وضعیت بحرانی دانشگاه شریف، مردم در رسانه‌های اجتماعی فراخوان‌هایی برای کمک به دانشجویان دادند و متعاقب آن ویدیو‌هایی منتشر شد که نشان می‌داد مردم با بوق‌های اعتراضی در خیابان‌های مجاور دانشگاه شریف در صدد جلوگیری از فعالیت‌های ون‌های امنیتی بودند.

ویدیوی اختصاصی که از جلسه وزیر علوم با دانشجویان به دست ایران اینترنشنال رسیده نشان می‌دهد او دانشجویان را تهدید می‌کند و می‌گوید این‌طور نیست که شما هر چه از دهانتان درمی‌آید بگویید و هزینه‌ هم نداشته باشد.

بنا بر خبر رسیده به ایران اینترنشنال، دانشجویان بازداشت شده در دانشگاه شریف به پادگان یگان امداد در افسریه منتقل شده‌اند.

با طولانی محاصره دانشجویان، روابط عمومی دانشگاه شریف گزارش داد دانشجویانی که پشت در ورودی اصلی در خیابان آزادی بودند، توانسته‌اند با وساطت وزیر علوم از دانشگاه خارج شوند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید