سیامک نمازی، زندانی دوتابعیتی، به مرخصی رفت؛ باقر نمازی اجازه خروج از ایران دریافت کرد

شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۹

همزمان با اعلام اعطای مرخصی «هفت روزه» به سیامک نمازی، شهروند دو تابعیتی زندانی در ایران، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که پدر او، باقر نمازی، اجازه پیدا کرده که برای درمان ایران را ترک کند.

جرد گنسر، وکیل سیامک نمازی، شامگاه شنبه ۹ مهرماه، اعلام کرد که موکل او برای یک هفته از زندان اوین مرخص شده، اما امکان تمدید این مرخصی هم وجود دارد.

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که باقر نمازی یکی از مقام‌های سابق این سازمان که در ایران به اتهام «همکاری با دولت متخاصم» محکوم شده بود، برای درمان اجازه خروج از ایران را دریافت کرده است.

دوجاریک افزود که این تصمیم پس از درخواست‌های آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل از ابراهیم رئیسی اتخاذ شده است.

نور نیوز، وب‌سایت نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، بدون اشاره به نام کشور میانجی‌گر نوشت که طی هفته‌های اخیر مذاکرات فشرده‌ای با وساطت یکی از کشورهای منطقه درباره آزادسازی هم‌زمان زندانیان ایران و آمریکا انجام شده است.

این وب‌سایت خبری گزارش کرد که میلیاردها دلار از منابع ارزی مسدود شده ایران نیز در این چارچوب در شرف آزادسازی است.

مایکل مک‌کال، عضو ارشد جمهوری‌خواه در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از اعطای مرخصی به سیامک نمازی و اجازه خروج به پدر او ابراز خوشحالی کرد و گفت: «خوشحالم که به سیامک این فرصت داده می شود تا در کنار پدرش باشد، او پس از سال‌ها بازداشت خودسرانه توسط جمهوری اسلامی تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد.»

مک‌کال گفت: «مصیبت نمازی‌ها هنوز به پایان نرسیده است. دولت جو بایدن باید اطمینان حاصل کند که آزادی آنها فراتر از یک اقدام موقتی است.»

هنوز مشخص نیست که آیا تغییرات ایجاد شده در وضعیت پرونده خانواده نمازی می‌تواند گامی به سوی آزادی کامل سیامک باشد یا آیا این اقدام نشانه‌ای از مرخصی احتمالی یا آزادی سایر شهروندان آمریکایی بازداشت‌شده در ایران خواهد بود.

سیامک نمازی در مهرماه سال ۱۳۹۴ در جریان سفری به ایران بازداشت شده بود و همچنان در ایران محبوس است. پدر او، باقر نمازی که از مقام‌های سابق یونیسف است، نیز که سال ۹۵ برای پی‌گیری وضعیت فرزندش به ایران رفته بود، بازداشت شد.

این دو شهروند ایرانی-آمریکایی به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت آمریکا به ۱۰ سال زندان محکوم شدند، اما آنها و همچنین دولت آمریکا اتهام وارده از سوی جمهوری اسلامی را رد کردند.

باقر نمازی حدود چهار سال پیش از زندان آزاد شد ولی قوه قضاییه جمهوری اسلامی او را ممنوع‌الخروج کرده و به باقر نمازی اجازه خروج از ایران را نمی‌دهد.

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید