خیزش و اعتصاب در ایران؛ هماهنگی ایرانیان جهان برای تظاهرات بزرگ شنبه علیه جمهوری اسلامی

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۰۸

همزمان با ادامه هماهنگی‌های گروه‌های سیاسی، فعالان و معترضان برای برگزاری تظاهرات بزرگ روز شنبه در سراسر جهان و در مقابل دانشگاه‌های تهران علیه جمهوری اسلامی، تقاضاها برای پیوستن گروه‌های مختلف جامعه به اعتصابات سراسری نیز در حال گسترش است.

شاهزاده رضا پهلوی در پیامی اعلام کرد: «ایرانیان با شرکت در راهپیمایی‌های آزادی که اول اکتبر در سراسر جهان برگزار می‌شود، و از راه تماس با نمایندگان‌شان، می‌توانند به هم‌میهنان در ایران کمک کنند. متحدانه به جهان یادآوری کنیم که قلب انقلاب ایران می‌تپد و ایرانیان تنها وقتی آرام می‌گیرند که رژیم برود.»

در ادامه خیزش عمومی علیه جمهوری اسلامی، جمعی از جوانان محلات تهران با انتشار اطلاعیه‌ شماره چهار خود خواستار تجمع مردم مقابل دانشگاه‌های بزرگ شهر تهران در روز شنبه ۹ مهر شدند. در همین روز (اول اکتبر) تجمعاتی در بسیاری از شهرهای جهان برای همراهی با مردم در ایران برگزار خواهد شد.

این بیانیه با تاکید بر این که «حضور مردم و حمایت آنان از این جوانان وظیفه مردم تهران است» از تمامی شهروندان تهرانی به ویژه جوانان خواستند از ساعت ۱۴ روز شنبه مقابل نزدیک‌ترین دانشگاه محل زندگی خود تجمع کنند و در صورت حضور سرکوبگران، در کوچه‌های اطراف حضور به هم رسانند.

از سوی دیگر، نسرین ستوده که در مرخصی از زندان به سر می‌برد در مصاحبه با مجله تایم گفت: «رژیم به سرکوب ادامه می‌دهد، اما اعتراضات نیز ادامه خواهد یافت. فارغ از ماهیت سرکوب، هیچ راهی برای بازگشت به گذشته نمی‌بینم. اعتراض‌ها و اعتصاباتی که شروع شده احتمال بسیار جدی تغییر رژیم را نشان می‌دهد.»

او افزود: «اعتراضات ایران که با کشته شدن مهسا امینی شعله‌ور شد، در حقیقت نشان دهنده دردی است که زنان کشور در مدت این ۴۳ سال تحمل کرده‌اند.»

در همین حال، تظاهرات گسترده مردم ایران علیه جمهوری اسلامی در ساعت‌های پایانی پنج‌شنبه و ساعت‌های آغازین جمعه در شهرهای مختلف ایران، از جمله تهران، مشهد، قم، ورامین، شیراز، آبادان، یزد، کرمانشاه، رشت، بندرعباس، کرمان، جیرفت، سنندج، سردشت ادامه داشت.

در بسیاری دیگر از نقاط کشور نیز اعتراضات به صورت بوق ممتد خودروها، روسری‌سوزی، شعار دادن از پنجره‌ها و بام‌ها و شعارنویسی ادامه دارد.

جمعی از اساتید دانشگاه فرهنگ و هنر پنج‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کردند که بر اساس مسئولیت اجتماعی‌شان در مقابل حقوق دانشجویان و همدردی با ملت ایران تا زمانی که «امنیت و آرامش به اجتماع و دانشگاه بازنگردد» برگزاری هرگونه کلاس حضوری و غیرحضوری را غیر ممکن می‌دانند.

انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاه هنرهای زیبا دانشگاه تهران نیز در بیانیه‌ای دانشجویان را به همبستگی برای تحریم سراسری کلاس‌های درس دعوت کردند. آنها در این بیانیه نوشتند: «در چنین شرایطی حضور در کلاس درس به معنای نادیده‌گرفتن حقیقت، سرکوب آگاهی و زیر پا گذاشتن حقوق انسانی‌مان است.»

در همین حال، مهران مهاجر استاد دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران در اعتراض به سرکوب خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی، به جمع استادان اعتصاب‌کننده پیوست و بر خواسته‌های دانشجویان از جمله آزادی همکلاسی‌هایشان و لغو قوانین تبعیض‌آمیز علیه زنان تاکید کرد.

از سوی دیگر ۸۰۰ فعال حوزه ادبیات کودک و نوجوان در بیانیه‌ای ضمن اعتراض به کشته شدن مهسا امینی و سرکوب اعتراض‌های سراسری نوشتند:‌ «پاسخ هیچ معترضی، به ویژه نوجوان،‌ گلوله و جای او در زندان نیست.»

نویسندگان، شاعران، مترجمان،‌ تصویرگران و روزنامه‌نگاران حوزه کودک و نوجوان خواستار آزادی فوری نوجوانان بازداشت‌شده در اعتراض‌های سراسری شدند.

در همین حال حمایت چهره‌های مشهور جهانی از اعتراضات مردم ایران ادامه دارد. جنیفر آنیستون، بازیگر آمریکایی سریال فرندز، با بازنشر تصاویر و مطالبی درباره کشته شدن مهسا امینی و اعتراضات ایران در استوری اینستاگرامی خود، با معترضان ایران ابراز همراهی کرد.

جردن باروز،‌ کشتی‌گیر آمریکایی و برنده مدال طلای المپیک،‌ نیز با انتشار یک پست فارسی در اینستاگرامش از اعتراض‌های سراسری در ایران حمایت کرد و نوشت: «هیچ‌کس به خاطر اعتراض به آزادی خود شایسته کشته شدن نیست.»

از سوی دیگر، رویکرد سرکوبگرانه جمهوری اسلامی همچنان ادامه دارد. سازمان حقوق بشر ایران پنج‌شنبه از کشته شدن دست‌کم ۸۳ نفر در اعتراضات ایران خبر داد و گفت: «استفاده از سلاح جنگی علیه معترضان یک جنایت بین‌الملی است و جامعه جهانی موظف است که از بروز و ادامه این جنایت جلوگیری کند.»

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران نیز اعلام کرد که شمار روزنامه‌نگاران بازداشت شده در ایران پس از کشته شدن مهسا امینی و اعتراضات سراسری به دست‌کم ۲۸ نفر رسیده است.

از سوی دیگر، بنا بر خبر رسیده به ایران اینترنشنال، ماموران امنیتی شروین حاجی‌پور خواننده آهنگ «‌برای…» را بازداشت کردند.

همچنین بنا بر اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، ۱۵ مامور امنیتی با هجوم به منزل حسین ماهینی، بازیکن سابق پرسپولیس و تیم ملی، قصد بازداشت او را داشتند. ماهینی هنگام حضور ماموران در خانه حضور نداشته اما آنها ضمن تفتیش خانه، لپ‌تاپ، گوشی‌های همراه و تبلت او، همسر و فرزندش را توقیف کردند.

همچنین دنیا راد، کاربری که عکسی بدون حجاب از او در حال صبحانه خوردن در یک رستوران توجه زیادی جلب کرده بود، بازداشت شده است.

با این حال، مجلس خبرگان با صدور بیانیه‌ای در واکنش به اعتراض‌های سراسری ضمن قدردانی از اقدامات نیروی انتظامی اعلام کرد بر «اجرای قوانین و احکام اسلامی» اصرار دارد.

اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید