دولت آمریکا چندین شرکت را به اتهام همکاری با بخش نفت و پتروشیمی ایران تحریم کرد

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۰۸

دولت آمریکا چندین شرکت و یک نفتکش با پرچم پاناما را به اتهام تعامل با ایران و نقض تحریم‌های نفتی و پتروشیمی ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی تحریم کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که ۱۰ شرکت و یک نفتکش با پرچم پاناما را در ارتباط با فروش نفت و محصولات پتروشیمی ایران تحریم کرده است.

از این شرکت‌ها، پنج شرکت در چین مستقرند و بقیه که شرکت‌هایی واسطه و صوری هستند در ایران، امارات متحده عربی، هند و هنگ‌کنگ قرار دارند.

معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت: تا زمانی که ایران از احیای برجام امتناع کند، ایالات متحده به اجرای تحریم‌های خود بر فروش فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی ایران ادامه خواهد داد.

از سوی دیگر، وزارت خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای جداگانه، از تحریم دو شرکت دیگر، از جمله یک شرکت انبار و ترابری و یک شرکت حمل و نقل، خبر داد.

طبق بیانیه آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، این دو شرکت در ذخیره و انتقال نفت و محصولات پتروشیمی ایران بر خلاف تحریم‌های آمریکا فعالیت داشته‌اند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود تاکید کرد تا زمانی‌که جمهوری اسلامی با سرعت به توسعه برنامه هسته‌ای خود ادامه می‌دهد، واشینگتن نیز تحریم‌های خود علیه تهران را ادامه خواهد داد.

پس از ماه‌ها گفت‌وگوی غیرمستقیم بین تهران و واشنگتن، مذاکرات بر سر چندین موضوع، از جمله اصرار تهران بر حل و فصل مسائل پادمانی درباره آثار اورانیومی در سه سایت اعلام‌نشده این کشور، به بن‌بست خورده است.

در این میان، ایالات متحده اصرار دارد شرط ایران برای مرتبط کردن توافق به مسائل پادمانی را نخواهد پذیرفت.

روز چهارشنبه ۱۶ شهریور، خبرگزاری رویترز بر اساس یک گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد ذخایر اورانیوم غنی‌ شده ایران با خلوص ۶۰ درصد، به ۵۵ کیلوگرم رسیده است که در صورت غنی‌سازی با خلوص‌ بالاتر، از میزان لازم برای تولید بمب اتمی بیشتر است.

جهان‌نما
چشم‌انداز با سیما ثابت
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید