سخنگوی سازمان ملل به ایران اینترنشنال: از استفاده بیش از حد زور علیه معترضان ایران نگرانیم

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۰۸

سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، به ایران اینترنشنال گفت که آنتونیو گوترش نگران اظهار نظر مقام‌های دولتی جمهوری اسلامی درباره سرکوب اعتراضات در ایران است.

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، پنج‌شنبه به مریم رحمتی، خبرنگار ایران اینترنشنال، گفت: «گوترش و دفتر حقوق بشر سازمان ملل در ژنو درباره استفاده بیش از حد زور توسط نیروهای امنیتی و محدودیت دسترسی به اینترنت، ارتباطات موبایل و پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی در ایران عمیقا نگران هستند.»

در همین حال، گروهی از اعضای دموکرات و جمهوری‌خواهسنا و مجلس نمایندگان آمریکا بیانیه‌ای را در محکومیت قتل مهسا امینی و سرکوب اعتراض‌های سراسری در ایران به کمیته روابط خارجی سنا فرستادند.

این بیانیه از نقض حقوق بشر، تبعیض شدید و قوانین سخت حجاب اجباری در ایران به شدت انتقاد کرد.

این نمایندگان از وزیر خارجه آمریکا خواستند صریحا حمایت خود را از مردم ایران و تمایل آن‌ها برای ایران آزاد،‌ عادلانه و دموکراتیک اعلام کند.

از سوی دیگر، چند سناتور دموکرات و جمهوری‌خواه دیگر نیز در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن جان باختن مهسا امینی، از حکومت ایران خواستند به آزار سیستماتیک زنان پایان دهد. این بیانیه همچنین شجاعت معترضان ایران را در مقابل سرکوب شدید حکومتی ستود.

مارک روته، نخست‌وزیر هلند، در یک صحبت لایو در شبکه‌های اجتماعی، دیدن تصاویر آنچه را که در ایران می‌گذرد بسیار دردناک خواند و از جمهوری اسلامی خواست این وضعیت را متوقف کند.

او بر لزوم تحقیقات مستقل درباره جان باختن مهسا امینی و پاسخگو کردن جمهوری اسلامی در ارتباط با نقض حقوق بشر تاکید کرد.

ملانی جولی، وزیر خارجه کانادا، نیز در واکنش به قتل مهسا امینی و سرکوب معترضان گفت: «به شجاعت زنان ایران درود می‌فرستیم و به آن‌ها در ارسال این پیام قاطع که حقوق زنان حقوق بشر است، می‌پیوندیم.»

وزیر خارجه آلمان دو هفته پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، گفت که تمام تلاش خود را برای اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه کسانی که زنان را در ایران سرکوب می‌کنند، انجام می‌دهد.

در همین حال، وزارت خارجه آلمان به اتباع خود و نیز اتباع ایرانی دارای پاسپورت آلمان هشدار داد درباره سفر به ایران احتیاط کنند و تنها در صورت ضرورت به این کشور بروند. در این اطلاعیه آمده است که اتباع آلمانی و دو تابعیتی به هر دلیل ممکن است بازداشت شوند.

در همین حال، باب منندز، سناتور دموکرات، ضمن ستودن اعتراضات ایرانیان گفت: «معترضان در ایران باید بدانند ما در آمریکا و همه جای جهان شجاعت آنها در برابر رژیم خشن، ظالم و زن‌ستیز این کشور را می‌بینیم و ستایش می‌کنیم. ما نیز مانند این معترضان امیدواریم ایرانی آزاد را شاهد باشیم که با همسایگان و مردمش در صلح است.»

جیم ریش، سناتور جمهوری‌خواه، گفت: «مردم ایران شجاعانه به جان باختن مهسا امینی اعتراض می‌کنند و خواست خود را برای ایرانی آزاد و صلح‌آمیز نشان می‌دهند. تلاش کور دولت بایدن برای یک توافق هسته‌ای جدید، تنها رژیم را توانمندتر می‌کند. دولت آمریکا باید تغییر جهت داده و ایران را پاسخگو کند.»

مایکل مکال، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، با بیان اینکه جمهوری اسلامی «با حمله به معترضان و پرتاب موشک‌های بالستیک در عراق، به بی‌ثبات‌کردن خاورمیانه ادامه می‌دهد» خواستار کناره‌گیری دولت بایدن از مذاکرات هسته‌ای و اقدام ‌فوری برای مقابله با تهدیدات موشکی ایران شد.

تیتر اول
جهان‌نما
چشم‌انداز با سیما ثابت

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید