درگیری‌ها در منطقه سبز عراق؛ شلیک چهار موشک از شرق بغداد به سمت ساختمان‌های دولتی پایتخت

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۷

پس از درگیری‌های روز چهارشنبه ششم مهر در پایتخت عراق و ورود ارتش به منطقه سبز بغداد، پلیس این کشور امروز پنج‌شنبه اعلام کرد چهار موشک از شرق بغداد و در نزدیکی منطقه سبز شلیک شده‌اند که ساختمان‌های دولتی و همچنین مکان‌های در اختیار کشورهای خارجی را هدف قرار داده‌اند.

به گزارش رویترز، دو افسر پلیس گفته‌اند تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر تلفات احتمالی شلیک این موشک‌ها وجود نداشته و هیچ حزبی هم مسوولیت این حمله‌ها را بر عهده نگرفته است.

شرق بغداد، پایتخت عراق که موشک‌ها از آن منطقه شلیک شده، محل استقرار دفاتر گروهای مسلح شیعه وفادار و وابسته به جمهوری اسلامی است.

در پی ناآرامی‌های روز چهارشنبه در بغداد و در نتیجه درگیری‌های بین تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی، ١٣٨ تن از هر دو طرف زخمی شده‌اند.

روز چهارشنبه ده‌ها تن از پیروان جریان صدر به رهبری مقتدی صدر، با وجود محدودیت‌های شدید، در میدان تحریر، خارج از منطقه سبز تجمع کردند تا به تشکیل جلسه پارلمان عراق اعتراض کنند.

پارلمان عراق اما در جلسه خود استعفای محمد الحلبوسی، رییس‌جمهوری این کشور را رد کرد.

با برگزاری جلسات مجلس برای رای‌گیری در مورد استعفای رییس مجلس و انتخاب معاون رییس‌جمهوری، حملات و درگیری‌های متعددی در داخل منطقه سبز انجام شد.

به دنبال این درگیری‌ها، نیروهای امنیتی پل‌های منتهی به منطقه سبز در قلب پایتخت را بسته و روی اتوبوس‌ها، موتورها و کامیون‌ها منع آمد و شد اعمال کردند.

همچنین مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق دستور داد که مرتکبان حمله راکتی به منطقه خضرا تحت پیگرد قرار گیرند و دستگیر شوند.

بنا بر آن‌چه در بیانیه نخست وزیری عراق آمده است، الکاظمی بر لزوم پایبندی نیروهای امنیتی به انجام وظایف خود در حفاظت از نهادهای حکومت و املاک عمومی و خصوصی و تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز تاکید کرد.

او از تظاهرات کنندگان خواست به مسالمت‌آمیز برگزار کردن تظاهرات پای‌بند باشند و به دستورات نیروهای امنیتی در اطراف اماکن تظاهرات توجه کنند.

الکاظمی همچنین بر لزوم ادامه همکاری و هماهنگی بین مقامات تاکید کرد.

مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه، بزرگ‌ترین برنده انتخابات اکتبر سال گذشته بود اما پس از شکست در تلاش برای تشکیل دولت ائتلافی و پس از ماه‌ها بن‌بست سیاسی در عراق، نهایتا اعلام کرد که از عرصه سیاست خارج می‌شود.

اختلاف بین جنبش صدری‌ها و ائتلاف موسوم به چارچوب هماهنگی (احزاب و شبه نظامبان وابسته به ایران) که نوری مالکی و هادی العامری آن‌ها را رهبری می‌کنند، تا به حال مانع از تشکیل دولت در این کشور شده است.

حامیان صدر خواستار برگزاری انتخابات مجدد هستند.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید