تجمعات ایرانیان خارج کشور، پنج‌شنبه ۷مهر؛ تظاهرات ملبورن و تلاش برای ورود به سفارت در اسلو

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۷

در ادامه خیزش ایرانیان در سراسر جهان علیه جمهوری اسلامی، تجمع‌هایی در روز پنج‌شنبه هفتم مهر در سراسر جهان، از شهرهای کشورهای آسیایی و اروپایی گرفته تا کشورهای قاره آمریکا برگزار شد. برخی از این تجمعات همچنان ادامه دارند.

شماری از ایرانیان مقیم شهر ملبورن در استرالیا، روز پنج‌شنبه هفتم مهر ماه در واکنش به کشته شدن مهسا امینی و همبستگی با معترضان در ایران، در میدان مرکزی این شهر تجمع کردند.

ایرانیان در این تجمع ضمن ابراز همدردی با خانواده قربانیان اعتراضات و محکوم کردن اقدامات نیروهای امنیتی در سرکوب معترضان، از خیزش سراسری مردم علیه جمهوری اسلامی حمایت کردند.

در سوی دیگر جهان، در نروژ، پلیس اعلام کرد چندین معترض در جریان تظاهرات روز پنج‌شنبه قصد ورود به سفارت جمهوری اسلامی در اسلو را داشتند.

پلیس گفت: «منابع قابل توجهی برای بازگرداندن کنترل اوضاع به کار گرفته شده است.»

شماری از زنان افغانستان اما روز پنج‌شنبه با تجمع در مقابل سفارت جمهوری اسلامی در کابل، به کشته شدن مهسا امینی در بازداشت پلیس امنیت اخلاقی واکنش نشان دادند و حمایت خود را از خیزش سراسری مردم ایران اعلام کردند.

همزمان در استانبول نیز تجمع گسترده ایرانیان مقیم این شهر مقابل کنسولگری جمهوری اسلامی در حمایت از اعتراضات سراسری در ایران برگزار شد.

همچنین شماری از گروه‌های ایرانی، کرد و فمینیستی در فرانسه فراخوان‌هایی برای برگزاری چند تجمع در روزهای آینده داده‌اند.

نخستین تجمع قرار است عصر جمعه برگزار شود و فراخوان دیگری هم برای تجمع در روز یک‌شنبه داده شده است.

همزمان، مجاهدین خلق نیز قرار است روز شنبه تجمعی در پایتخت فرانسه برگزار کنند.

همچنین روز چهارشنبه ششم مهر، گرد‌همایی ایرانیان و برخی سران احزاب آلمان در حمایت از اعتراضات مردم ایران در برلین برگزار شد.

یک تجمع اعتراضی ایرانیان مقیم آلمان هم در مقابل کنسولگری جمهوری اسلامی در هامبورگ در حمایت از خیزش سراسری مردم ایران برگزار شد.

همچنین مردم اسپانیا همراه با ایرانیان در مقابل سفارت جمهوری‌اسلامی در مادرید برای حمایت از اعتراض‌های مردم ایران علیه قتل مهسا امینی تجمع کردند.

این در حالی است که در دیگر نقاط دنیا همبستگی هنرمندان و مردم جهان با خیزش مردمی در ایران ادامه دارد.

در لس‌آنجلس، در حمایت از اعتراضات سراسری مردم ایران نمایشگاهی از هنرهای خیابانی برپا شده است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

پوشش ویژه
جهان‌نما
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید