کارشناسان سازمان ملل خواستار لغو فوری حکم اعدام دو کنشگر کوییر در ایران شدند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۷

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای ضمن محکومیت شدید اقدام جمهوری اسلامی در صدور حکم اعدام علیه زهرا صدیقی همدانی و الهام چوبدار، دو کنشگر کوییر، اقلیت‌های جنسی و جنسیتی، خواستار لغو فوری احکام این دو نفر شدند

این کارشناسان تاکید کردند که جمهوری اسلامی طبق وظایف بین‌المللی خود باید اطمینان حاصل کند که همه مدافعان حقوق بشر به ویژه افرادی که در حوزه‌های حساسی مانند گرایش جنسی و هویت جنسیتی فعال هستند، بتوانند بدون ترس از آزار و تنبیه به فعالیت‌های خود ادامه دهند.»

این بیانیه خواستار لغو قانون اعدام در ایران و یا دست‌کم محدود شدن آن به جنایت‌های بسیار جدی شدند.

دادگاه انقلاب ارومیه این دو کنشگر را به اتهام «افساد فی الارض از طریق ترویج همجنسگرایی» به اعدام محکوم کرده است.

زهرا صدیقی همدانی که با نام «ساره» نیز شناخته می‌شود، در ۲۶ دی‌ ماه سال گذشته توسط شعبه ششم دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه به «افساد فی‌الارض» از جمله از طریق «ترویج همجنس‌گرایی»، «ارتباط با رسانه‌های معاند جمهوری اسلامی» و «ترویج مسیحیت» متهم شد.

در آن زمان، سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای نوشت که این مدافع حقوق اقلیت‌های جنسیتی در دوران بازداشت مورد شکنجه و سایر رفتارهای بی‌رحمانه قرار گرفته است.

در ۲۸ تیر ماه سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت زهرا صدیقی را تایید کرد اما او را «زهرا منصوری همدانی» معرفی کرد. سپاه پاسداران مدعی شد که او «سرکرده بزرگ‌ترین قاچاق زنان و دختران ایرانى به اربیل عراق» بوده است.

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید