وزیر انرژی لبنان: در روزها یا هفته‌های آینده «سوخت رایگان ایران» خواهد رسید

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۵

ولید فیاض، وزیر انرژی لبنان اعلام کرد در روزها یا هفته‌های آینده، سوخت رایگان از ایران به لبنان خواهد رسید. به گفته فیاض، ایران مایل است این سوخت هر چه سریع‌تر به لبنان برسد.

فیاض روز سه‌شنبه پنجم مهر پس از دیدار با میشل عون، رییس‌جمهوری لبنان، اعلام کرد کمک‌های سوخت ایران به لبنان در روزها و حداکثر هفته‌های آینده به کشورش خواهد رسید.

به گفته وی، اکنون تنها درباره مشخصات سوخت مورد نیاز کارخانه‌های لبنانی با طرف ایرانی گفت‌وگو می‌شود.

وزیر انرژی لبنان گفت که در دیدار با رییس‌جمهوری، میشل عون را نسبت به نتایج مثبت سفر هیات لبنانی به ایران آگاه کرده است.

به گفته فیاض، ایران به هیات لبنانی قول داده کمک‌های رایگان خود را به لبنان تقدیم کند تا علاوه بر سوخت عراق، بتواند برق مورد نیاز کارخانه‌های لبنان را به هشت تا ۱۰ ساعت در روز برساند.

او تاکید کرد که دولت لبنان هم‌اکنون با تهران درباره مشخصات سوخت مورد نیاز کارخانه‌های لبنانی تبادل نظر می‌کند.

فیاض پیش‌بینی کرد سوخت ایران ظرف چند روز یا چند هفته به لبنان برسد چون طرف ایرانی مایل است در این زمینه به سرعت اقدام کند: «همچنین ما نیز نیاز فوری به تامین برق برای شهروندان داریم.»

مردم لبنان اما نسبت به تکذیب خبر انتقال سوخت رایگان به لبنان از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی در روزهای گذشته، ابراز شگفتی کرده‌اند.

در حالی که رسانه‌های وابسته به حزب‌الله، از جمله تلویزیون المنار، تبلیغات گسترده‌ای برای «سوخت رایگان ایران» به راه انداخته‌اند، دیگر‌ رسانه‌های لبنانی نوشتند که ایران در ازای انتقال سریع سوخت به لبنان اهدافی را دنبال می‌کند.

به گفته این رسانه‌ها ایران یا به دنبال گرفتن امتیاز سیاسی یا خدمات از بیروت است یا این که قصد کشاندن لبنان به تحریم‌های آمریکا را دارد تا بگوید این کشور در محور و اقمار جمهوری اسلامی قرار دارد.

جام جهانی با مردم
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید