مدیر کل «آژانس» از مذاکرات دوباره با تهران درباره مسائل پادمانی حل‌ نشده خبر داد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۵

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از مذاکرات دوباره با مقام‌های جمهوری اسلامی در مورد مسائل پادمانی حل‌ نشده میان آژانس و تهران در زمینه کشف اورانیوم‌های غنی شده با منشا انسانی در مکان‌های اعلام نشده از سوی ایران خبر داد.

گروسی در حساب توییتر خود با انتشار عکس‌هایی نوشت که روز دوشنبه مذاکراتی با محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران داشته است.

اسلامی برای شرکت در شصت و ششمین اجلاس مجمع عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به وین، مقر این آژانس رفته است.

مدیر کل آژانس نوشت: «گفت‌وگو با ایران در زمینه شفاف‌سازی مسائل پادمانی باقی‌مانده از سر گرفته شد.»

این در حالی است که رییس سازمان انرژی اتمی ایران در سخنرانی خود در آژانس مدعی شد: «هیچ‌گونه فعالیت یا مواد هسته‌ای اعلام نشده در ایران وجود ندارد.»

او گزارش‌ها در زمینه تلاش جمهوری اسلامی برای پنهان نگاه داشتن بخشی از فعالیت‌های اتمی‌اش را «اتهامات صرفا مبتنی بر اطلاعات ساختگی و نادرست اسرائیل» دانست.

گروسی روز دوشنبه نیز با اعلام این که از ماه ژوئن، ایران تعاملی با آژانس نداشته، تاکید کرد: «در نتیجه، مسائل باقی‌مانده مربوط به وجود ذرات اورانیوم با منشا انسانی، حل نشده‌ و آژانس در موقعیتی نیست که تضمین دهد برنامه هسته‌ای ایران منحصرا صلح‌آمیز است.»

سه ماه پیش ایران در واکنش به قطعنامه جدید شورای حکام آژانس، بار دیگر همکاری خود را با آژانس کاهش داد.

بریتانیا، فرانسه و آلمان اما در بیانیه‌ای مشترک اقدام‌های ایران را در محدود کردن همکاری‌های خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی محکوم کردند و هشدار دادند اقدام‌های جدید ایران صرفا وضعیت موجود را وخیم کرده و تلاش‌ها را برای احیای برجام پیچیده‌تر می‌کند.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز با اشاره به این که شورای حکام با قطعنامه اخیر خود پیامی بدون ابهام به ایران ارسال کرد که باید به تعهدات پادمانی خود عمل کند، گفت: «ما برای احیای برجام آماده‌ایم، ایران فقط باید تصمیم بگیرد که خواسته‌های نامربوط خود را کنار بگذارد و با توافقی که از ماه مارس در دسترس است موافقت کند.»

تازه‌ترین خبرها

تیتر اول
جهان‌نما
چشم‌انداز با سیما ثابت

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید