اعتصاب سراسری در دانشگاه‌های ایران در دومین هفته خیزش عمومی علیه حکومت

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۴

دانشجویان دانشگاه‌های مختلف ایران اعلام کرده‌اند در اعتراض به وضعیت امنیتی حاکم بر دانشگاه‌ها سر کلاس‌های درس از جمله کلاس‌های مجازی شرکت نمی‌کنند و همچنین خواستار آزادی همکلاسی‌های بازداشت شده خود در تجمع‌های اخیر هستند.

نهاد شوراهای صنفی دانشجویان کشور روز دوشنبه چهارم مهر، بیانیه‌های جداگانه دانشجویان چندین دانشگاه تهران و دیگر شهرهای ایران را منتشر کرد.

بر اساس این بیانیه‌ها، دانشجویان دانشگاه‌های علم و فرهنگ، خوارزمی، صنعتی شریف، علامه طباطبایی، دانشگاه تهران، سوره، هنر، خواجه نصیر، الزهرا، علوم توانبخشی در تهران و همچنین دانشگاه‌های چمران اهواز، بوعلی سینای همدان، سهند تبریز و نوشیروانی بابل و دیگر دانشگاه‌های ایران اعلام کرده‌اند که در اعتراض به بازداشت دانشجویان معترض و مجازی شدن کلاس‌ها، اعتصاب می‌کنند.

در روزها و شب‌های اخیر تعداد زیادی از دانشجویان در تجمع‌ها، خوابگاه‌ها یا حتی خانه‌های خود از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

پیشتر کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور گزارش داد در پی ادامه خیزش سراسری، همکاری حراست دانشگاه‌ها با نیروهای امنیتی برای فشار به دانشجویان و بازداشت آن‌ها به سطح بالایی رسیده است.

همچنین حکومت از شیوه مجازی کردن آموزش برای تخلیه دانشگاه‌ها از دانشجویان استفاده کرده که دانشجویان آن را «توهین‌آمیز» دانسته‌اند.

مسئولان دانشگاه صنعتی شریف اعلام کردند که «با توجه به وقایع اخیر و ضرورت محافظت از دانشجویان و کاهش نگرانی‌ها» کلاس‌های درس در این هفته به‌صورت مجازی برگزار می‌شود.

همچنین پس از مجازی شدن کلاس‌های درس در دانشگاه‌های لرستان،همدان و تعدادی از دانشگاه‌های تهران، کلاس‌های دانشگاه محقق اردبیلی در اردبیل نیز مجازی شد. این دانشگاه دلیل این اقدام را «تعطیلات متوالی در نیمه اول مهرماه و رعایت حال دانشجویان غیربومی» ذکر کرده است.

با این حال، دانشجویان به اعتراضات خود ادامه داده‌اند. کوی دانشگاه شامگاه یکشنبه بار دیگه صحنه تجمع اعتراض‌آمیز علیه جمهوری اسلامی بود و ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد جمعیت بسیاری از دانشجویان کوی دانشگاه تهران در طول شامگاه شنبه نیز شعارهایی از جمله «دانشگاه بیدار است، از سرکوب بیزار است» سر دادند.

اعتصاب دانشجویان در حالی است که شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در بیانیه‌ای ضمن اعتراض به «سرکوب گسترده اعتراضات مردم، پادگانی شدن برخی مدارس و دستگیری دانش‌آموزان و دانشجویان و معترضان خیابانی»، از معلمان و دانش‌آموزان خواست تا روزهای دوشنبه و چهارشنبه از رفتن به مدرسه خودداری کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپاه صلح
چند چند
جهان‌نما
۲۴

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.