شعارنویسی گسترده و شعار دادن از پنجره‌ها و بام‌ها، عرصه جدید مبارزات مردم ایران

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۴

با شدت گرفتن اعتراضات مردم ایران پس از کشته شدن مهسا امینی، معترضان شیوه‌های جدیدتری را به اعتراضات خود افزوده‌اند و در کنار مبارزات خیابانی به اقداماتی از جمله شعارنویسی گسترده و شعار دادن از پنجره‌ها و بام‌ها نیز روی آورده‌اند.

کاربران در شبکه‌های اجتماعی تاکید می‌کنند شعارنویسی و شابلون نویسی و خط کشیدن بر عکس مقامات اثر ماندگارتری دارد و پاک کردن شعارها از نیروهای سرکوب‌گر انرژی مضاعفی می‌گیرد.

کاربران همچنین افرادی را که امکان حضور در خیابان‌ها ندارند تشویق می‌کنند، از پنجره‌ها و بام‌ها شعار بدهند.

ویدیوهای منتشر شده طی روزهای اخیر نشان می‌دهد که مردم به صورت روزافزونی به شعار دادن از پنجره‌ها و بام‌ها روی آورده‌اند.

از سوی دیگر، گزارش‌ها از تحلیل رفتن قوای نیروهای امنیتی خبر می‌دهد. ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده که در آن غلامحسین محسنی اژه‌ای، رییس قوه قضاییه، از بی خوابی چندشبه نیروهای سرکوب‌گر و کار کردن آنها در روز تعطیلی سخن می‌گوید.

کاربران شبکه‌های اجتماعی همچنین با انتشار عکس‌های مختلفی از کودکان با لباس‌ها و تجهیزات سرکوب در خیابان‌ها، استفاده نیروهای امنیتی از کودکان را نشان دهنده تحلیل قوای این نیروها برآورد می‌کنند.

در ویدیویی که به دست ایران اینترنشنال رسیده نشان می‌دهد معترضان در خیابان سازمان آب تهران فریاد می‌زنند که تعداد ماموران بسیار کم است و از مردم می‌خواهند در خیابان‌ها بمانند.

با افزایش خشم معترضان، تلاش‌های جمهوری اسلامی برای تحریف حقایق پرونده کشته شدن مهسا امینی ادامه دارد. بر اساس خبر اختصاصی که به ایران‌اینترنشنال رسیده، فریدون نوحی، از پزشکان معتمد علی خامنه‌ای، هفته گذشته دست‌کم از سه پزشک متخصص قلب خواسته تا در پرونده پزشکی مهسا امینی درج کنند او مشکل قلبی داشته است. نوحی، همسر کبری خزعلی و رییس بیمارستان قلب رجایی تهران است.

در همین حال، هشتگ مهسا امینی در توییتر از مرز ۹۸ میلیون فراتر رفته است و کاربران با انتشار این هشتگ از معترضان ایران حمایت می‌کنند.

از سوی دیگر، هکرهای زیرمجموعه گروه «انانیموس» وب‌سایت وزارت‌خانه‌های نفت و اقتصاد جمهوری اسلامی را هک کردند و از هک پایگاه داده‌های مجلس و انتشار شماره تفلن‌ها و اطلاعات همه نمایندگان خبر دادند.

هکرها پس از حمله سایبری به سایت‌های وزارت‌خانه‌ها نوشتند: «نمی‌توانید در حالی که مردم می‌میرند، از پول آلوده به خون خود استفاده کنید.»

این هکرها همچنین پس از هک پایگاه داده‌های مجلس در پیامی گفت: «حمایت ما از اعتراضات ایران ادامه دارد. همانطور که همه می‌دانید، دولت برای متوقف کردن شما دست به هر کاری می‌زند. تسلیم نشوید. خیابان‌ها را ترک نکنید. انقلاب را متوقف نکنید.»

از سوی دیگر، تلاش‌ها برای ارائه اینترنت ماهواره‌ای به معترضان ایران ادامه دارد. کریم سجادپور، از اعضای موسسه کارنگی، به نقل از ایلان ماسک نوشت استارلینک اکنون در ایران فعال شده و استفاده از آن نیاز به پایانه‌هایی (دیش و روتر) در داخل کشور دارد که «گمان می‌کنم دولت ایران از آن حمایت نخواهد کرد، اما اگر کسی بتواند پایانه‌ها را وارد کند، آن‌ها کار خواهند کرد.»

سجاد‌پور توضیح داده که مقام‌های دولت بایدن آماده کمک به انتقال پایانه‌های استارلینک به ایران هستند، اما دو چالش اصلی مالی و تدارکاتی وجود دارد. به گفته او، راه‌اندازی و نگهداری هزاران پایانه استارلینک در ایران میلیون‌ها دلار هزینه دارد. این چالش قابل حل است، اما چالش بزرگ‌تر تدارکات است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

تار و پود - فصل دوم
هت‌تریک با مزدک میرزایی
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.