پرچم شیر و خورشید بالای ساختمان مرکز اسلامی لندن به اهتزاز درآمد

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۳

همزمان با اعترضات ایرانیان در سراسر جهان، ایرانیان ساکن بریتانیا نیز با تجمع در لندن علیه جمهوری اسلامی تظاهرات کردند و در جریان آن، یکی از معترضان پرچم شیر و خورشید را بر بالای ساختمان مرکز اسلامی لندن وابسته به علی خامنه‌ای به اهتزاز درآورد.

شمار بسیاری از ایرانیان ساکن بریتانیا روز یکشنبه سوم مهر مقابل سفارت جمهوری اسلامی تجمع کردند تا ضمن ابراز همبستگی با خیزش سراسری در ایران علیه جمهوری اسلامی، خشم خود را نیز علیه حکومت ایران ابراز کنند.

پلیس لندن از ورود معترضان ایرانی به ساختمان سفارت جمهوری اسلامی در این شهر ممانعت کرد. این در حالی است که جمعیت گسترده‌ای از ایرانی‌ها برای حمایت از خیزش سراسری در ایران مقابل این ساختمان جمع شده بودند.

به اهتزاز درآمدن پرچم شیر و خورشید بالای ساختمان مرکز اسلامی لندن در حالی است که از آن به عنوان دفتر خامنه‌ای نیز از آن استفاده می‌شود.

هاشم موسوی به عنوان نماینده خامنه‌ای در این مرکز مشغول به کار است.

روزنامه تایمز پیشتر گزارش داده بود که این مرکز وابسته به دفتر علی خامنه‌ای، از دولت بریتانیا بیش از ۱۰۹ هزار پوند برای جبران خسارات ناشی از کرونا دریافت کرده است. این در حالی است که ارزش دارایی‌های این مرکز نیز نزدیک به چهار میلیون و ۲۰۰ هزار پوند برآورد شده است.

روز شنبه نیز گروهی از ایرانیان ساکن لندن روز شنبه دوم مهر در حمایت از خیزش سراسری مردم ایران دست به تجمع زده و شعار «مرگ بر خامنه‌ای»، «می‌کشم می‌کشم هر آن‌که خواهرم کشت» و «زن زندگی آزادی» سر دادند.

همچنین گروهی از ایرانی‌ها در اعتراض به سیاست‌های بی‌بی‌سی فارسی در قبال پوشش تحولات ایران مقابل ساختمان بی‌بی‌سی در لندن تجمع کردند. آنها در این تجمع‌ شعار‌هایی از جمله «‌بی‌بی‌سی شرم بر تو» سر دادند.

این در حالی است که وزارت خارجه جمهوری اسلامی در اعتراض به آنچه «فضاسازی‌های رسانه‌های فارسی‌زبان لندن‌نشین علیه جمهوری اسلامی» در زمینه خیزش سراسری مردم خوانده، سفیر بریتانیا را احضار کرد.

جیمز کلورلی وزیر خارجه بریتانیا در جریان سفرش به نیویورک درباره خیزش سراسری در ایران اعلام کرده بود: «رهبران ایران باید توجه داشته باشند که مردم از مسیری که در پیش گرفته‌اند ناراضی‌ هستند. آنان [رهبران جمهوری اسلامی] می‌توانند مسیر دیگری را در پیش بگیرند».

همچنین معاون وزارت خارجه بریتانیا مرگ مهسا امینی را «تکان‌دهنده» خواند و درباره برگزاری اعتراضات گفت: «ما از ایران می‌خواهیم که به حق تجمع مسالمت‌آمیز احترام بگذارد، خویشتن‌داری کند و معترضانی که ناعادلانه بازداشت شدند را آزاد کند.»

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید