۱۰۰ سینماگران ایرانی خطاب به نیروهای نظامی: اسلحه به سمت مردم و جوانان ایرانی نگیرید

شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۲

حدود ۱۰۰ سینماگران ایرانی در بیانیه‌ای ضمن حمایت از معترضان خطاب به یگان‌های نظامی نوشتند که «اسلحه به سمت مردم و جوانان ایرانی نگیرید» و «به آغوش ملت بازگردید.»

نویسندگان این بیانیه تاکید کردند: «دیگر بار به همه افرادی که در یگان‌های نظامی تبدیل به عامل سرکوب و خشونت علیه مردم شده‌اند یادآوری می‌کنیم این تفنگ‌ها با سرمایه عمومی برای دفاع از مردم در اختیارشان قرار گرفته. اسلحه به سمت مردم و جوانان ایران نگیرید. به آغوش ملت بازگردید.»

منیژه حکمت، پگاه آهنگرانی، زهرا امیر ابراهیمی، پرویز کیمیاوی، عبدالرضا کاهانی، نیما سروستانی و شبنم طلوعی از جمله امضا کنندگان این بیانیه هستند.

خرداد ماه امسال حدود ۲۰۰ سینماگر در بیانیه‌ای با عنوان «تفنگت را زمین بگذار»، با اشاره به اعتراضات آبادان به دنبال فرو ریختن برج متروپل و دیگر اعتراضات در سراسر کشور، از نیروهای نظامی خواستند دست از سرکوب معترضان بردارند و سلاح‌های خود را زمین بگذارند.

پس از آن، گزارش‌هایی درباره فشار بر سینماگران برای پس گرفتن این بیانیه منتشر شد و محمد رسول‌اف و مصطفی آل احمد، دو کارگردان سینما بازداشت شدند.

در روزهای گذشته اما تعدادی از زنان سینماگران در همراهی با معترضان، حجاب اجباری خود را برداشتند.

در پی این اقدام، محمدمهدی اسماعیلی، ‌وزیر ارشاد گفت: «آن‌ها می‌توانند آزادانه وارد فعالیت‌های دیگری بشوند.»

او تاکید کرد: «بازیگران زنی که کشف حجاب کردند به این انتخاب جدید رسیدند که تابع قوانین نباشند.»

پیش از این نیز بیش از ۱۰۰ هنرمند ایرانی خارج کشور در بیانیه‌ای درباره اعتراضات سراسری در پی کشته‌شدن مهسا امینی، از جامعه جهانی خواسته بودند به «مماشات با رژیم غیرمشروع و مرتجع» جمهوری اسلامی پایان دهد.

ایرج جنتی عطایی، داریوش آشوری، شهریار قنبری، رضا دقتی و شیرین نشاط این بیانیه را امضا کرده‌اند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید