دسترسی کاربران به اینستاگرام و واتس‌اپ در ایران با تصمیم «شورای امنیت کشور» قطع شده است

۱۴۰۱/۶/۳۱

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران، خبر داد که با تصمیم «شورای امنیت کشور»، دسترسی به اینستاگرام و واتس‌اپ در ایران محدود شده است. فارس در ادامه نوشت که هنوز معلوم نیست این قطع دسترسی تا چه زمانی به طول خواهد انجامید.

شورای امنیت کشور که گفته می‌شود دستور این محدودیت را صادر کرده، نهادی متفاوت از «شورای عالی امنیت ملی» است. این شورا از سال ۱۳۶۲ تاسیس و وارد قوانین جمهوری اسلامی شده اما پس از بازنگری قانون اساسی در سال ۱۳۶۸، به عنوان یکی از شوراهای فرعی شورای عالی امنیت ملی تلقی می‌شود و از نظر سلسله مراتب اداری، در رده پایین‌تری قرار دارد.

پیش از آن که اخبار رسمی در ایران ایجاد محدودیت در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها را تایید کنند، روز چهارشنبه ۳۰ شهریور سایت نت‌بلاکس که اختلال و قطع اینترنت در جهان را رصد می‌کند، اعلام کرد امکان دسترسی به اینستاگرام، یکی از آخرین پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی موجود در ایران در بحبوحه اعتراض‌ها به قتل مهسا امینی از بین رفته است.

قبل از اعلام این سایت نیز کاربران زیادی از ایران، «عدم دسترسی به اینستاگرام» را گزارش کرده بودند.

با بالا گرفتن اعتراض‌ها در سراسر کشور پیش‌بینی می‌شد که جمهوری اسلامی اقدام به ایجاد محدودیت برای اینترنت کند و به همین دلیل، به دنبال طرح درخواست از ایلان ماسک برای رساندن اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به ایران، او خواستار معاف شدن از تحریم‌های مرتبط با ایران با هدف ارائه استارلینک شد.

اختلال شدید اینترنت در ایران کمی پس از آن گزارش شد که عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات صبح روز چهارشنبه اعلام کرد: «به خاطر مسائل امنیتی امروز احتمال دارد محدودیت‌هایی از سوی نهادهای امنیتی در خصوص سرعت اینترنت ایجاد شود که طبیعی است.»

این اولین بار نیست که همزمان با اعتراضات ضد حکومتی در شهرهای مختلف ایران، دسترسی به اینترنت محدود می‌شود.

خبرگزاری سپاه پاسداران در پی بروز اختلال‌های گسترده در پی اعتراضات خیابانی مردم در شهرهای مختلف ایران «اقدامات خلاف امنیت ملی در بستر این شبکه‌ها توسط ضد انقلاب و پاسخگو نبودن این پلتفرم‌ها» را از دلایل تصمیم شورای امنیت کشور برای ایجاد محدودیت در اینستاگرام و واتساپ دانسته است.

جهان‌نما
چشم‌انداز با سیما ثابت
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید