ادامه واکنش‌ها به قتل مهسا امینی؛ از داریوش و ابی تا بلینکن

۱۴۰۱/۶/۲۹

هم‌زمان با ادامه اعتراض‌های سراسری در ایران، قتل مهسا امینی به دست پلیس امنیت اخلاقی بازتاب گسترده‌ای نیز در فضای مجازی و رسانه‌های خارجی داشته و منجر به واکنش چهره‌های سیاسی و فرهنگی خارج از کشور شده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در توییتر خود از جمهوری‌اسلامی خواست به معترضان اجاره برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز بدهد و گفت: «از دولت ایران می‌خواهیم به آزار و اذیت سیستماتیک زنان پایان دهد.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز گفت حکومت ایران باید به صدای معترضان «گوش دهد نه اینکه به آنها شلیک کند» و افزود: «زنان ایرانی نباید به خاطر نحوه لباس پوشیدنشان دستگیر شوند، چه رسد به ضرب‌وجرح وحشیانه.»

اظهارات مقام‌های آمریکایی در حالی منتشر شد که ابراهیم رئیسی به عنوان نماینده جمهوری‌اسلامی با هیاتی همراه به نیویورک رفته تا در هفتادوهفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت کند.

این در حالی است که ایرانیان مقیم آمریکا قرار است در اعتراض به ورود او و حمایت از ‌تجمعات سراسری در مقابل این سازمان دیدار کنند، از جمله ابراهیم حامدی معروف به «ابی»، خواننده مشهور ایرانی، که در اینستاگرام خود گفت روز چهارشنبه به آنجا خواهد رفت تا همبستگی خود را با ایرانیان ابراز کند.

داریوش اقبالی، خواننده پاپ نیز در کنسرت خود همبستگی را تنها راه مقابله با حکومت عنوان کرد و گفت اگر همه ایرانیان هم‌زمان به پا نخیزند، رژیم سرکوب‌های خود ادامه خواهد داد.

داریوش حتی پیش از خبر کشته شدن مهسا (ژینا) امینی نیز در کنسرت دیگری از ایرانیان مقیم آمریکا خواسته بود علیه ورود رییس‌جمهور ایران بابت نقش او در اعدام‌‌های دسته‌جمعی سال ۶٧ در مقابل سازمان ملل تجمع کنند.

از سوی دیگر هم‌زمان با کندی اینترنت در کشور، ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، در توییترش در پاسخ به سوالی درباره امکان ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به مردم ایران، نوشت این شرکت درخواست معافیت از تحریم‌های مرتبط با ایران را در این زمینه خواهد داد.

پوشش ویژه
جهان‌نما
پوشش ویژه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید