ایلان ماسک: برای ارائه اینترنت ماهواره‌ای به ایران درخواست معافیت از تحریم‌ها را می‌دهیم

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۸

هم‌زمان با افزایش اعتراض‌‌ها به قتل مهسا امینی و کندی اینترنت در کشور، ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، در توییترش در پاسخ به سوالی درباره امکان ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به مردم ایران، نوشت این شرکت درخواست معافیت از تحریم‌های مرتبط با ایران را در این زمینه خواهد داد.

این اولین باری نیست که در فضای مجازی از ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به ایرانیان صحبت می‌شود، خصوصا هنگامی که جمهوری‌اسلامی برای سرکوب اعتراض‌ها و جلوگیری از هماهنگی برای تجمع‌ها، دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت را محدود می‌کند.

پیش‌تر، خبرگزاری فارس،‌ وابسته به سپاه پاسداران،‌ در گزارش خود از اعتراض‌های دوشنبه مردم تهران به قتل مهسا امینی، ایجاد اختلال در اینترنت تایید کرد.

در پی وقوع اختلال گسترده در اینترنت ایران در روزهای اخیر، غلامرضا نوری قزلجه، نماینده بستان‌آباد و رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس، نقش دولت ابراهیم رئیسی در ایجاد این اختلالات را تأیید کرد و گفت دولت برای کندی و ایجاد اختلال در اینترنت با نهادهای دیگر همکاری می‌کند.

مهر ماه سال گذشته نیز، ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری، تکمیل و راه‌اندازی اینترنت ملی را ضروری دانست و به مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات دستور داد تکمیل این پروژه را با جدیت پیگیری کنند.

با ادامه اعتراض‌ها و اعمال خشونت پلیس و نیروهای امنیتی، نگرانی‌ها از راه‌اندازی اینترنت ملی جدی‌تر می‌شود و ضرورت ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به مردم ایران بیش از پیش قوت می‌گیرد.

مدتی پس از حمله روسیه به اوکراین در پی درخواست معاون نخست‌وزیر اوکراین در اوایل اسفند ماه سال ۱۴۰۰، ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، دستور فعال شدن اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در اوکراین را صادر کرد.

با ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به اوکراینی‌ها گمانه‌زنی‌ها درباره اقدامی مشابه برای ایرانی‌ها نیز شدت گرفت.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید