رئیسی درباره درگیری ارمنستان و جمهوری آذربایجان: از «آزادی خاک قره‌باغ» استقبال می‌کنیم

شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۶

ابراهیم رئیسی در دیدار با رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه، تصرف بخش‌هایی از قره‌باغ توسط جمهوری آذربایجان را در جنگ دو سال پیش با ارمنستان «آزادی خاک قره باغ» خواند و در عین حال «هرگونه تغییر در مرزهای بین‌المللی و تاریخی» را «غیرقابل قبول» دانست.

بر اساس گزارش دفتر ریاست جمهوری ایران، رئیسی با اشاره به تحولات قفقاز، «سیاست راهبردی» جمهوری اسلامی ایران مبنی بر «استقبال از آزادی خاک قره‌باغ و آمادگی برای بازسازی آن» را اعلام کرد.

او در عین حال «هرگونه تغییر در مرزهای بین‌المللی و تاریخی و ژئوپلتیک منطقه» را غیرقابل قبول خواند.

این سخنان پس از درگیری دوباره بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان بیان شده است.

رئیسی روز سه‌شنبه ۲۲شهریور در تماسی تلفنی با نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان گفته بود که «مرزهای تاریخی ایران و ارمنستان بستر رفاه، هم‌گرایی و امنیت منطقه محسوب می‌شود.»

ارمنستان و آذربایجان از زمان فروپاشی شوروی سابق و پیش از درگیری اخیر نیز دو بار با هم وارد جنگ شده‌اند که دومین جنگ آن‌ها در اواخر سپتامبر سال ۲۰۲۰آغاز شد و شش هفته ادامه یافت. در این درگیری‌ها بیش از شش هزار و ۵۰۰نفر کشته شدند.

دو کشور سرانجام در مذاکراتی با وساطت روسیه که به بازپس‌گیری قره‌باغ از طرف جمهوری آذربایجان منجر شد، اعلام آتش‌بس کردند.

برخی مقام‌های جمهوری اسلامی هم‌زمان با جنگ دو کشور از جمهوری آذربایجان حمایت کردند.

رهبر جمهوری اسلامی ۱۳آبان ۹۹گفته بود: «همه‌ سرزمین‌های آذربایجان که به‌وسیله‌ ارمنستان تصرف شده، باید آزاد شود.»

با این حال روابط دو کشور در مهر ماه گذشته پس از بازداشت دو راننده کامیون ایرانی توسط آذربایجان به اتهام ورود غیرقانونی به منطقه خان‌کندی قره‌باغ دچار تنش شد. پیش از آن نیز جمهوری اسلامی از روابط نزدیک جمهوری آذربایجان و اسرائیل ابراز ناخرسندی کرده بود.

در مهر ماه سال گذشته سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی مانورهایی را در نزدیکی مرز با جمهوری آذربایجان برگزار کردند و ترکیه نیز رزمایش مشترکی با جمهوری آذربایجان انجام داد.

پوشش ویژه
بررسی بازارها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید