حمله ماموران به معترضان شرکت‌کننده در خاکسپاری مهسا امینی

شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۶

نیروهای امنیتی در سقز به سمت مردم معترضی که پس از تشییع پیکر مهسا امینی مقابل ساختمان فرمانداری تجمع کرده بودند تیراندازی کردند.

هزاران نفر در مراسم خاکسپاری مهسا امینی که بر اثر شدت ضرب و حرج ماموران گشت ارشاد کشته شد، شعار‌هایی از جمله «مرگ بر دیکتاتور» و «ننگ ما ننگ ما رهبر الدنگ ما» سر دادند.

شرکت‌کنندگان در مراسم خاکسپاری مهسا روز شنبه و پس از دفن او، مقابل ساختمان فرمانداری سقز تجمع کردند.

ویدیوهای منتشر شده در فضای مجازی حاکی از ادامه اعتراضات در شهر سقز است. در این ویدیوها موتورها و نیروهای یگان ویژه به معترضان حمله می‌کنند.

همچنین گزارش شده که نیروهای امنیتی در سقز به سمت مردم معترضی که مقابل ساختمان فرمانداری شعار «بی‌شرف، بی‌شرف» و «مرگ بر دیکتاتور» سر داده بودند، تیراندازی کردند.

این گزارش‌‌ها حاکی از شلیک گاز اشک‌آور به سمت معترضان و شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای است.

فیلمی نیز از انتقال یکی از مجروحان به بیمارستان منتشر و حال او وخیم گزارش شده است.

روز جمعه ۲۵ شهریور، مهسا امینی (ژینا) پس از کمای سه روزه ناشی از ضرب و شتم گشت ارشاد درگذشت و صبح ۲۶ شهریور پیکر او در آرامستان اصلی سقز به خاک سپرده شد.

ساعاتی بعد از درگذشت مهسا، خانواده او به ایران اینترنشنال اطلاع دادند که پیکر این زن جوان بدون هیچ بررسی دقیق پزشکی قانونی قرار است با ادامه فشارهای شدید امنیتی برای خاکسپاری به آرمستان «آیچی» سقز منتقل شود.

تصویر منتشر شده از مزار مهسا (ژینا) امینی در سقز نشان می‌دهد روی سنگی بالای مزار به کردی عبارت «ژینا جان تو نمی‌میری. نامت یک نماد می‌شود...» نوشته شده است.

بر اساس گزارش‌ها، از بامداد شنبه ماموران عجله داشتند پیکر بلافاصله به خاک سپرده شود.

ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد هزاران شرکت‌کننده در مراسم خاکسپاری مهسا امینی شعار «‌مرگ بر دیکتاتور» و شعار «کوشتن له سه‌ر روسه‌ری، تاکو‌ که‌ی قۆڕ به‌سری» سر می‌دهند که به معنای «‌قتل به خاطر روسری، تا کی چنین خاک بر سری» است.

جمعه شب در تهران نیز تجمع‌هایی اعتراضی به کشته شدن مهسا امینی شکل گرفت که با شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «می‌کشم می‌کشم هر‌آن که خواهرم کشت» همراه بود.

ویدیو‌های رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌داد که شب گذشته، ماموران امنیتی در هراس از گسترش اعتراض‌های مردم به کشته شدن مهسا امینی مسیر‌های منتهی به بیمارستان کسری که او در آنجا بستری بود را بسته‌اند.

اما گروهی از مردم در اعتراض به قتل او در حوالی بیمارستان بوق خودروهایشان را به صدا درآوردند. گزارش‌ها حاکی است که ماموران امنیتی گروهی از افراد را مقابل بیمارستان بازداشت کرده‌اند.

بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی معتقدند اصرار جمهوری اسلامی برای دفن سریع مهسا، سرپوش گذاشتن بر حقایق مرتبط با چگونگی مرگ اوست.

روز جمعه، تلویزیون ایران بدون انتشار فیلم یا عکسی از لحظه بازداشت، فیلم بیهوش شدن او را منتشر کرد.

فیلم دوربین‌های مداربسته، شخصی را که گفته می‌شود مهسا امینی است در سالن اجتماعات «پلیس امنیت اخلاقی» نشان می‌دهد که پس از بحث با یک مامور زن نیروی انتظامی، به زمین می‌افتد.

خانواده مهسا امینی اعلام کرده‌اند که در حین بازداشت او درگیری رخ داده و ماموران برادر او را کتک زده‌اند اما فیلمی از لحظه بازداشت او منتشر نشده است.

مهسا امینی که روز چهارشنبه توسط گشت ارشاد با ضرب‌وجرح بازداشت شد، دوساعت بعد بر اثر شدت جراحات وارده به کما رفت و بعد از سه روز کشته شد.

از زمان اعلام خبر درگذشت او، اعتراض‌های گسترده مردمی شکل گرفته است و تعدادی از فعالان حقوق بشر و مقام‌های سیاسی جهان نسبت به قتل مهسا امینی واکنش نشان داده‌اند.

همچنین نت بلاکز اعلام کرد: درپی جان باختن مهسا امینی، اختلال چشمگیری در اینترنت تهران ثبت شده و داده‌های شبکه نشان می‌دهد توان اتصال به اینترنت به ۶۷ درصد مواقع عادی رسیده است.

این اختلال می‌تواند اطلاع‌رسانی درباره اتفاقات کنونی را تحت تاثیر قرار دهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
صفحه یک
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.