مقام آگاه به ایران‌اینترنشنال: به حاشیه رانده شدن رابرت مالی دروغ است

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۳

یک مقام نزدیک به تیم مذاکره کننده ایالات‌متحده در گفتگو با ایران‌اینترنشنال شایعه برکناری یا به حاشیه رانده شدن رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران از مذاکرات احیای برجام را دروغ محض خواند و گفت مالی با قدرت به کار خود ادامه خواهد داد.

این مقام که نخواست نامش فاش شود گفت چنین شایعاتی با قصد تخریب و تضعیف تیم مذاکره‌کننده ایالات متحده مطرح می شود و افزود مالی چهارشنبه در جلسه استماع کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان که با موضوع مذاکرات احیای برجام پشت درهای بسته انجام می‌شود، شرکت خواهد کرد.

هم‌زمان با ارائه شواهدی از سوی اسرائیل به قدرت‌های اروپایی مبنی بر عدم صداقت تهران در خلال مذاکرات، پیش‌تر یک مقام اسرائیلی گفته بود مالی اهمیت خود را از دست داده و به حاشیه رانده شده است.

در هفته‌های گذشته، اسرائیل درگیر یک کارزار دیپلماتیک برای جلوگیری از بازگشت قدرت‌های جهانی به توافق هسته‌ای بوده است و اکنون به نظر می‌رسد مذاکرات احیای برجام دچار اختلال شده است.

یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل، این کارزار را «موفقیت‌آمیز» توصیف کرده اما گفته این موضوع هنوز تمام نشده است و راه درازی در پیش است.

با این حال ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در نشست خبری روز دوشنبه گفت: هنوز برای انعقاد توافق احیای برجام دیر نیست.

پرایس ضمن تاکید بر ادامه کار نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت جمهوری‌اسلامی باید «خواسته‌های اضافی» را کنار بگذارد و نشان دهد که درباره مذاکرات جدی است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به کمک پهپادی ایران به روسیه در جنگ با اوکراین نیز اشاره کرد و گفت: «ما هیچ توهمی درباره ماهیت رژیم ایران نداریم» اما این دلیلی برای عدم پیگیری توافق نیست تا به طور دائم و قابل راستی‌آزمایی از دسترسی تهران به سلاح هسته ای جلوگیری شود.

او افزود با دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای «هر چالشی که ما با آن روبرو هستیم، از برنامه موشکی بالستیک، حمایت از نیروهای نیابتی و گروه‌های تروریستی گرفته، تا حمایت از روسیه و برنامه‌های مخرب سایبری، هر یک از این چالش‌ها سخت‌تر خواهد ‌شد».

«به همین دلیل است که رییس‌جمهور بایدن تعهد داده ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد. ما همچنان بر این باوریم که بازگشت متقابل به پایبندی به برجام موثرترین وسیله برای دستیابی به این هدف است. این تعهدی است که در مرکز سیاست خارجی ما باقی خواهد‌ ماند، خواه با برجام یا خیر.»

روزنامه تایمز اسرائیل پیش‌تر گزارش داد مقام ارشد این کشور که با یائیر لاپید به آلمان رفته بود، گفت:‌ «بیشتر اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها می‌گویند برجامی وجود نخواهد داشت.»

ویدیو‌

این مقام اسرائیلی در اشاره به طرف‌های درگیر مذاکره گفت: «هر کس بهانه ای برای خود دارد» و اشاره کرد ممکن است آمریکایی ها پس از گفت‌وگو با اسرائیلی‌ها تصمیم گرفته‌ باشند درباره ایران «سخت‌گیری» بیشتری به خرج دهند.

این اظهارات منجر به پاسخ یک مقام وزارت‌ خارجه آمریکا و تکذیب سخت‌گیری بیشتر از سوی واشینگتن شد. این مقام آمریکایی به روزنامه تایمز اسرائیل گفت: «ما گفت‌و‌گوی بسیار نزدیکی با اسرائیل و سایر متحدان و شرکا درباره ایران از جمله برجام داریم و افزود این موضوع که موضع آمریکا سخت‌تر شده است درست نیست.»

خبرگزاری بلومبرگ روز سه‌شنبه بر ضرورت پیگیری آمریکا از «پلن بی» [گزینه‌های دیگر به غیر از احیای برجام] خبر داد و افزود: «برای مهار تهدید ایران واشینگتن باید اقدامات مشابهی انجام دهد، خواه توافق هسته‌ای احیا شود یا خیر.»

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید