وزیر امور خارجه آمریکا: آخرین پاسخ تهران، مذاکرات هسته‌ای را یک گام به عقب برده است

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۱۸

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد آخرین پاسخ تهران در واکنش به متن توافق‌ حاصل از مذاکرات برای احیای برجام، این مذاکرات را یک گام به عقب برده است.

بلینکن در مقر ناتو در بروکسل به خبرنگاران گفت واشنگتن همچنان به توافقی برای کنترل برنامه هسته‌ای ایران امیدوار است اما به دنبال «توافق به هر قیمتی» نیست.

پس از ۱۶ ماه مذاکره غیرمستقیم میان تهران و واشنگتن، اتحادیه اروپا ماه گذشته پیشنهاد نهایی را برای غلبه بر بن‌بست احیای برجام ارائه کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «در هفته‌های گذشته، ما برخی از شکاف‌ها را برطرف کرده‌ایم و ایران از برخی خواسته‌های غیرمرتبط با برجام فاصله گرفته است. با این حال، آخرین پاسخ آن‌ها، ما را به عقب برمی‌گرداند و ما با توافقی که الزامات اساسی‌مان را برآورده نکند، موافقت نمی‌کنیم.»

بلینکن تاکید کرد جمهوری اسلامی به طور مستمر تلاش می‌کند خواسته‌های فرابرجامی جدیدی را مطرح کند، درحالی‌ که تنها هدف دولت جو بایدن از توافق با ایران، افزایش امنیت ملی آمریکاست.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا هم روز پنج‌شنبه هفدهم شهریور گفته بود صبر واشنگتن برای ادامه تلاش‌ها به منظور احیای برجام ابدی نیست.

جمهوری اسلامی ایران در جدیدترین پاسخ خود به پیشنهاد اتحادیه اروپا گفته است آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید «تحقیقات با انگیزه سیاسی» را در مورد فعالیت هسته‌ای تهران کنار بگذارد.

مقام‌های جمهوری اسلامی بر حل و فصل مسائل پادمانی درباره آثار اورانیومی که در سه سایت اعلام‌ نشده در ایران وجود داشته است تاکید دارند اما در مقابل واشینگتن اصرار دارد شرط ایران برای مرتبط کردن توافق به مسائل پادمانی را نخواهد پذیرفت.

تازه‌ترین خبرها

Woman Life Freedom
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید