انتقاد کیهان و ایران از تیترهای روزنامه‌های اصلاح‌طلب به دنبال نخست‌وزیر شدن لیز تراس

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۶

روزنامه‌های کیهان و ایران، لیز تراس، نخست‌وزیر جدید بریتانیا را دارای «پیوندی تنگاتنگ» با اسرائیل دانستند و از تیترهای روزنامه‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان درباره انتخاب او انتقاد کردند.

این روزنامه‌ها نوشتند که اصلاح‌طلبان از انتخاب تراس به عنوان نخست‌وزیر بریتانیا «ذوق زده» شده‌اند و «دیگ پلوی سفارت انگلیس به افراطیون مدعی اصلاحات، حسابی ساخته است.»

روزنامه دولتی ایران روز چهارشنبه ۱۶ شهریور نوشت که تراس در سمت وزیر امور خارجه، درباره موضوعاتی همچون برجام «پیوندی تنگاتنگ» با اسرائیل داشته است و شخصا «نمایندگی دیدگاه‌های تل‌آویو در خصوص مذاکرات رفع تحریم‌ها» را بر عهده گرفته است.

این روزنامه تاکید کرد: «با در نظر گرفتن کارنامه ضدایرانی نخست‌وزیر انگلیس، این سوال پیش می‌آید که میان روی کار آمدن این چهره ضد ایرانی و رویکرد رسانه‌های ذوق‌زده داخلی چه همسویی معناداری وجود دارد؟»

روزنامه کیهان نیز در سرمقاله خود نوشت «جریان غرب‌گرا در داخل که در طنزی تلخ خود را مدعی اصلاحات نیز می‌نامد»، در واکنش به انتخاب نخست‌وزیر جدید بریتانیا «از شدت ذوق‌زدگی سر از پا نمی‌شناسد.»

این روزنامه تاکید کرد که «دیگ پلوی سفارت انگلیس به افراطیون مدعی اصلاحات، حسابی ساخته است.»

کیهان به طور مشخص از تیترهای رسانه‌های اصلاح طلب از جمله «چهره زنانه بریتانیا»، «کلید خانه شماره ۱۰ در دست یک زن» و «خانم نخست‌وزیر» انتقاد کرده است.

لیز تراس روز سه‌شنبه ۱۵ شهریور، در جریان حضور در قلعه بالمورال اسکاتلند به طور رسمی از سوی ملکه الیزابت دوم به عنوان نخست‌وزیر بریتانیا منصوب شد

او و جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، در اولین تماس تلفنی خود بر لزوم جلوگیری از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کردند.

تراس چندی پیش در نامه‌ای که برای گروه پارلمانی «دوستان محافظه‌کار اسرائیل»، وابسته به حزب محافظه‌کار بریتانیا ارسال کرد، درباره ایران نوشت: «به ایستادگی در برابر دشمنی ایران و تلاش آنان [مقام‌های جمهوری اسلامی] برای دست‌یابی به سلاح اتمی متعهدم.»

تراس همچنین در این نامه خود اعلام کرد در صورت رسیدن به مقام نخست‌وزیری بریتانیا، انتقال سفارت بریتانیا به اورشلیم را در نظر خواهد داشت.

لیز تراس سومین نخست‌وزیر زن بریتانیا پس از مارگارت تاچر (۱۹۷۹-۱۹۹۰) و ترزا می‌ (۲۰۱۶-۲۰۱۹) است.

او که پیشتر وزیر دارایی و وزیر امور خارجه بریتانیا بود، با ۵۷ درصد آرای رای‌دهندگان حزب محافظه‌کار به عنوان رهبر این حزب انتخاب شد.

رقیب او، ریشی سوناک، در مقابل ۴۳ درصد رای آورد و شکست خورد.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
پوشش ویژه
برای آزادی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید