نخست‌وزیر جدید بریتانیا و بایدن بر لزوم مقابله با دستیابی ایران به سلاح اتمی تاکید کردند

۱۴۰۱/۶/۱۵

لیز تراس، نخست‌وزیر جدید بریتانیا، و جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، در اولین تماس تلفنی خود بر لزوم جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کردند.

همزمان با تاکید رهبران آمریکا و بریتانیا بر مقابله با دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، در یک سخنرانی در پایگاه نظامی نواتیم در جنوب این کشور، نسبت به پیامدهای اقدام‌های تحریک‌آمیز جمهوری اسلامی هشدار داد.

لاپید گفت: «اگر ایران بخواهد به آزمودن ما ادامه دهد، به دست برتر و توانایی‌های اسرائیل پی‌خواهد برد. ما علیه تروریسم و همه کسانی که قصد آسیب زدن به ما را دارند، در همه جبهه‌ها اقدام خواهیم کرد.»

نخست‌وزیر اسرائیل در ارتباط با تلاش‌های کشورش برای مقابله با احیای برجام گفت: «هنوز خیلی زود است که بدانیم آیا واقعا موفق شده‌ایم توافق با ایران را متوقف کنیم یا نه، اما اسرائیل برای هر تهدید و هر سناریویی آماده است.»

او افزود: «همانطور که من و جو بایدن توافق کرده‌ایم، برای جلوگیری از احتمال تبدیل ایران به یک تهدید هسته‌ای، اسرائیل آزاد است هر اقدامی را که مناسب می‌بیند انجام دهد.»

نخست‌وزیر اسرائیل روز یک‌شنبه در نشست هفتگی کابینه این کشور اعلام کرده بود در حال رهبری یک کارزار فشرده برای جلوگیری از امضای توافق احیای برجام است.

از سوی دیگر، اسحاق هرتزوگ، رییس‌جمهوری اسرائیل، روز سه‌شنبه ۱۵ شهریور در یک سخنرانی در پارلمان آلمان از قدرت‌های جهانی خواست در مذاکرات احیای برجام، مواضع خود علیه تهران را قاطع‌تر کنند.

هرتزوگ هشدار داد که جمهوری اسلامی «مستحق پورسانت‌هایی نیست» که ممکن است در توافق احتمالی احیای برجام به دست بیاورد.

در همین حال، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نسبت به «در خطر» بودن چشم‌انداز احیای برجام هشدار داد.

بورل گفت: «متاسفانه باید بگویم درباره نزدیک شدن دیدگاه‌ها در مذاکرات احیای برجام و چشم‌انداز نهایی کردن توافق، نسبت به ۴۸ ساعت قبل اطمینان کمتری دارم.»

او با اشاره به اینکه دیدگاه‌های مذاکره‌کنندگان به جای نزدیک‌تر شدن، از هم فاصله گرفته هشدار داد: «تمام روند در خطر است.»

از سوی دیگر، یک دیپلمات اروپایی به الجزیره گفت: «با توجه به آخرین پاسخ ایران، احیای برجام تا پس از انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا در ماه نوامبر میسر نیست، و تا آن زمان نیز آنقدر دیر شده که امکانی برای احیای برجام نخواهد بود.»

در حالی که امیدواری‌ها درباره رسیدن به توافق بار دیگر کم‌رنگ شده است، میخاییل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین و مذاکره‌کننده ارشد این کشور در مذاکرات احیای برجام در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «واضح است که ایران راه گریز و ابهامات را نخواهد پذیرفت. من مطمئن نیستم که اتحادیه اروپا فراموش کرده باشد چه کسی مسوول وضعیت فعلی است.»

تهران هفته گذشته آخرین پاسخ خود را به متن پیش‌نویس اتحادیه اروپا ارائه کرد، اما آمریکا این نظرات را «غیرسازنده» خواند.

مقام‌های جمهوری اسلامی بر حل و فصل مسائل پادمانی درباره آثار اورانیومی که در سه سایت اعلام‌ نشده در ایران وجود داشته است تاکید دارند اما در مقابل واشینگتن اصرار دارد شرط ایران برای مرتبط کردن توافق به مسائل پادمانی را نخواهد پذیرفت.

پربیننده‌ترین‌ها

پوشش ویژه
پوشش ویژه
پوشش ویژه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید