افزایش ناگهانی قیمت گاز پس از توقف صادرات گاز روسیه از نورد استریم۱

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۴

پس از تصمیم مسکو برای توقف صادرات گاز روسیه از طریق خط لوله نورد استریم۱ به اروپا، قیمت این حامل انرژی به دلیل نگرانی‌ها از کمبود و جیره‌بندی آن در زمستان در اتحادیه اروپا، ۳۰ درصد افزایش یافت.

به گزارش رویترز، قیمت پایه گاز در اروپا با باز شدن بازارها در روز دوشنبه ۱۴ شهریور به ۲۷۲ یورو برای هر مگاوات ساعت افزایش یافت و به مقدار زیادی کاهش قیمتی که هفته گذشته به دست آمده بود را بی‌اثر کرد.

روسیه عصر جمعه اعلام کرد که انتقال گاز از خط لوله گاز نورد استریم۱ به دلیل آنچه «نشت روغن» در عملیات تعمیر و نگهداری خوانده شد، متوقف شده است.

رویترز نوشت افزایش شدید قیمت انرژی بر هزینه خانوارها در اروپا فشار زیادی وارد کرده و برخی از شرکت‌ها از جمله تولیدکنندگان کود و آلومینیوم را نیز مجبور کرده برای مقابله با افزایش هزینه‌های تولید، فعالیت خود را متوقف کنند.

دولت‌های اروپایی و مقام‌های اتحادیه اروپا مسکو را به استفاده از گاز به عنوان یک سلاح اقتصادی متهم می‌کنند و می‌گویند کرملین در تلافی تحریم‌هایی که کشورهای غربی به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین علیه مسکو اعمال کرده‌اند، تصمیم به توقف صادرات گاز به اروپا را گرفته است.

در مقابل کرملین این ادعا را مطرح کرده که مختل شدن صادرات گاز از خطوط لوله، پیامد فنی تحریم‌های غرب است.

نورد استریم۱ که از زیر دریای بالتیک می‌گذرد و به آلمان می‌رسد، از نظر تاریخی یک سوم گاز صادراتی روسیه به اروپا را منتقل کرده است. اما پیش از قطع کامل انتقال گاز از این خط لوله، فقط از ۲۰ درصد ظرفیت آن استفاده می‌شد.

شرکت گازپروم روسیه اعلام کرده که حدود ۴۲ میلیون مترمکعب گاز طبیعی را از طریق اوکراین به اروپا ارسال خواهد کرد اما گزارش‌ها حاکی است که حجم گاز روسیه از طریق اوکراین به اروپا صادر می‌شود نیز کاهش یافته است.

قرار است وزرای انرژی اتحادیه اروپا روز جمعه نهم سپتامبر برای بررسی اقداماتی برای مهار افزایش قیمت‌ها از جمله تعیین یک سقف برای قیمت انرژی روسیه و ایجاد خطوط اعتباری اضطراری برای شرکت‌ها در پراگ جلسه تشکیل دهند.

پیش از برگزاری چنین نشستی، سخنگوی دولت آلمان با بیان اینکه «ماه‌های سختی در پیش است»، گفته است: «هر کاری انجام می‌دهیم تا زمستان امسال را حتی بدون گاز روسیه پشت سر بگذاریم.»

پیشتر وزارت انرژی اوکراین نیز اعلام کرده که در نتیجه تهاجم روسیه، دسترسی ۶۰۰ هزار نفر از مردم اوکراین به برق و دسترسی ۲۳۵ هزار نفر به گاز قطع شده است.

پوشش ویژه
جهان‌نما
چشم‌انداز با سیما ثابت

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید