سخنگوی وزارت خارجه ایران بر بسته شدن پرونده تحقیقات آژانس به عنوان پیش‌شرط توافق تاکید کرد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۴

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در نشست خبری هفتگی خود بر بسته شدن تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده‌ ایران به عنوان پیش‌شرط توافق احیای برجام تاکید کرد.

کنعانی در نشست خبری روز دوشنبه ۱۴ شهریور گفت: «بحث بسته شدن مسائل پادمانی در جریان مذاکرات و توافق برای جمهوری اسلامی مهم است.»

هفته گذشته، ایران آخرین پاسخ خود را به متن پیش‌نویس اتحادیه اروپا ارائه کرد که هدف آن غلبه بر بن‌بست احیای توافق احیای برجام بود که بر اساس آن برنامه اتمی خود را در ازای تعلیق تحریم‌های ایالات متحده، اتحادیه اروپا و سازمان ملل محدود کرده بود.

آمریکا تاکید دارد که شرط ایران برای مرتبط کردن توافق به مسائل پادمانی را نخواهد پذیرفت.

مقام‌های آمریکایی و دیپلمات‌های اروپایی بعد از دریافت پاسخ ایران، آن را ناامید‌کننده و غیرسازنده توصیف کردند اما کنعانی در نشست خبری خود گفت که این پاسخ «‌قانونی، سازنده و رو به جلو» بوده است.

او افزود: «منتظریم تا پاسخ طرف مقابل را بشنویم و اگر مانند جمهوری اسلامی سازنده عمل کنند به توافق می‌رسیم.»

پس از ماه‌ها گفت‌وگوی غیرمستقیم بین تهران و واشنگتن، مذاکرات بر سر چندین موضوع، از جمله اصرار تهران بر حل و فصل مسائل پادمانی درباره آثار اورانیومی که در سه سایت اعلام‌نشده این کشور به بن‌بست خورده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی انتظار دارند بحران انرژی که به دلیل جنگ اوکراین ایجاد شده، غرب را ناگزیر از پذیرش شروط ایران کند.

کنعانی در تاکید بر همین تصور تهران گفت: «در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات و لغو تحریمها ما می‌توانیم تامین کننده بخش بیشتری از نیاز اروپا به انرژی باشد و اروپا به ما در این زمینه نیاز دارد.»

او همچنین بر محرمانه بودن مذاکرات تاکید کرد و گمانه‌زنی‌های مختلف درباره جزییات توافق را رد کرد.

جهان‌نما
پوشش ویژه
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید