در آستانه اعلام رسمی: رسانه‌ها می‌گویند لیز تراس، نخست وزیر آینده بریتانیاست

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۳

در آستانه اعلام نتیجه رای‌گیری داخلی حزب محافظه‌کار بریتانیا و تعیین نخست‌وزیر آینده این کشور، نتایج نظرسنجی‌ها و گمانه‌زنی‌ رسانه‌ها از برتری لیز تراس ۴۷ ساله بر ریشی سوناک ۴۲ ساله دیگر نامزد حزب محافظه‌کار حکایت دارد.

از زمان پایان رای‌گیری حزب محافظه‌کار بریتانیا در روز جمعه، از لیز تراس به عنوان پیروز نهایی رقابت‌ها برای کسب مقام نخست‌وزیری نام برده می‌شود.

در همین حال روزنامه تلگراف نوشته تیم لیز تراس بدون سروصدا در حال برنامه ریزی برای تحویل گرفتن دفتر نخست‌وزیری این کشور است. در حالی که نخست وزیر آینده بریتانیا با چالش‌های بزرگی از جمله مشکلات تامین انرژی روبروست، لیز تراس اعلام کرده خود را برای تصمیم‌گیری های سخت و اقدام فوری برای حل مشکل قبض‌های سرسام آور انرژی شهروندان بریتانیا آماده کرده است.

جان کورتیس استاد علوم سیاسی دانشگاه‌های بریتانیا به خبرگزاری فرانسه گفت: «اگر تراس برنده نشود، شگفتی بسیار بسیار بزرگی خواهد بود.»

با این حال، قرار است که نتیجه قطعی این رای‌گیری ظهر روز دوشنبه اعلام شود. در صورت اعلام پیروزی تراس، او که اکنون وزارت خارجه بریتانیا را برعهده دارد، پس از مارگارت تاچر و ترزا می، سومین نخست‌وزیر زن تاریخ بریتانیا خواهد شد.

پیشتر روزنامه تلگراف خبر داده بود که پس از هشدار مرکز امنیت سایبری ملی بریتانیا درباره احتمال دستکاری برگه‌های رای از سوی هکرها، حزب محافظه‌کار ارسال برگه‌های رای به اعضای خود برای انتخاب نخست‌وزیر جدید را به تعویق انداخته است.

قرار است روز سه‌شنبه بوریس جانسون استعفای خود را به ملکه الیزابت دوم در اقامتگاه تابستانی‌اش در اسکاتلند تقدیم کند.

جانشین جانسون، پانزدهمین نخست‌وزیر بریتانیا در دوران هفتاد ساله سلطنت ملکه الیزابت دوم خواهد بود.

پس از اعلام کناره‌گیری بوریس جانسون از مقام نخست‌وزیری، لیز تراس هم یکی از چندین نامزد رقابت غیرقابل پیش‌بینی حزب محافظه‌کار بریتانیا برای جانشینی جانسون بود.

در نهایت لیز تراس و ریشی سوناک وزیر اقتصاد پیشین بریتانیا به عنوان دو نامزد نهایی این رقابت انتخاب شدند.

تراس سابقه طولانی در سیاست دارد و به مدت ده سال سمت‌های وزارتی داشته است.

سیاست‌های خارجی و داخلی تراس

تراس گفته است که در برابر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه موضع سختی خواهد داشت. با این حال، تراس در مصاحبه با تلگراف گفت که اگر روسیه از اوکراین عقب‌نشینی کند و تعهد بدهد به تجاوزگری پایان دهد، ممکن است تحریم‌های مسکو برداشته شود.

او تاکید کرد تحریم‌های روسیه باید امکان بازگشت داشته باشند تا از تجاوزگری دوباره مسکو جلوگیری کنند.

تراس همچنین نسبت به سوناک در مورد ایران مواضع محکم‌تری دارد. او گفته «همه گزینه‌ها» در برابر ایران در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای وجود دارد، هر چند که سوناک نیز خواستار قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی بریتانیا شد.

چندی پیش، تراس در نامه‌ای که برای گروه پارلمانی «دوستان محافظه‌کار اسرائیل» وابسته به حزب محافظه‌کار بریتانیا، ارسال کرد درباره ایران نوشت: «به ایستادگی در برابر دشمنی ایران و تلاش آنان [مقام‌های جمهوری اسلامی] برای دستیابی به سلاح اتمی متعهد است.»

لیز تراس همچنین در نامه خود اعلام کرد که در صورت رسیدن به مقام نخست‌وزیری بریتانیا، انتقال سفارت بریتانیا به اورشلیم را در نظر خواهد گرفت.

در عرصه سیاست داخلی نیز، تراس اعلام کرده که مالیات‌ها را کاهش خواهد داد. اما بحران انرژی و افزایش مبلغ قبض‌های انرژی موجب شده که مردم بریتانیا بی‌صبرانه منتظر باشند تا نخست‌وزیر جدید افزایش قیمت‌ها و روند افزایشی نرخ تورم کنونی را مهار کند.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید