مقتدی صدر در پیامی به زبان فارسی از زائران ایرانی خواست به قوانین عراق پایبند باشند

شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۲

مقتدی صدر در پیامی به زبان فارسی از «برادران ایرانی» که برای زیارت به عراق می‌روند، خواست به قوانین این کشور پایبند باشند.

صدر از مقامات عراق نیز خواست امنیت تجمع‌های مذهبی را صرفا به نیروهای امنیتی بسپارند، نه به گروه‌هایی همچون حشد الشعبی وابسته به ایران یا سرایا السلام وابسته به جریان صدر.

صدر از مردم عراق خواست با توجه به ورودی میلیونی زائران به عراق برای مراسم اربعین، در این مدت ضمن پرهیز از درگیری‌ها و شعارهای حزبی، با ماموران امنیتی کشور همکاری کنند.

پیام مقتدی صدر به زائران ایرانی در حالی منتشر می‌شود که عراق در ماه‌های اخیر شاهد یک بن‌بست سیاسی و درگیری میان هوارادان جریان صدر و گروه‌های وابسته به جمهوری اسلامی بوده است.

در پی این بن بست سیاسی ده ماهه، روز دوشنبه مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه که مخالف مداخله ایران در سیاست داخلی عراق است، اعلام کرد که از سیاست کناره‌گیری کرده است.

ساعتی پس از اعلام کناره‌گیری صدر، هوادارانش به ساختمان‌های دولتی عراق، از جمله کاخ ریاست جمهوری در منطقه سبز بغداد هجوم بردند و به تعدادی از دفاتر گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران نیز حمله کردند.

در اعتراضات روز دوشنبه در بغداد، مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق به نیروهای امنیتی و نظامی دستور داد از شلیک به سوی هواداران صدر خودداری کنند اما این درگیری‌ها ۴۵ کشته و ده‌ها مجروح برجای گذاشت که عمده مجروحان و کشته شدگان از معترضان طرفدار صدر بوده‌اند.

هواداران صدر، از شبەنظامیان مورد حمایت ایران به عنوان عامل اصلی شلیک به سوی معترضان نام بردند و گفتند که همین شبه‌نظامیان در برخی نقاط چادرهای طرفداران صدر را نیز به آتش کشیده‌اند.

درگیری‌های نظامی در بغداد، روز سه‌شنبه به دنبال نطق چند دقیقه‌ای مقتدی صدر که از هوادارانش خواست ظرف یک ساعت منطقه سبز را ترک کنند، فروکش کرد.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید