بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وارد نیروگاه اتمی زاپروژیا شدند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۹

هیاتی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همراه با رافائل گروسی، مدیر کل این نهاد، وارد نیروگاه اتمی زاپروژیا شد. همزمان اوکراین و روسیه بار دیگر یکدیگر را متهم به گلوله‌باران مناطق اطراف این نیروگاه کردند.

هیات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ابتدا با ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، در کی‌یف دیدار کرد و سپس راهی این نیروگاه شد.

مدت زمان حضور این هیات در نیروگاه زاپروژیا هنوز مشخص نشده اما گروسی اعلام کرده برای بررسی وضعیت این نیروگاه چند روز زمان لازم است.

در همین حال میخاییل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، از پیشنهاد رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای حضور دائمی کارشناسان آژانس در این نیروگاه استقبال کرد.

همزمان با سفر هیات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به نیروگاه زاپروژیا، وزارت امور خارجه اوکراین، روسیه را متهم به گلوله‌باران این نیروگاه کرد.

روسیه و اوکراین بارها یکدیگر را به گلوله‌باران این نیروگاه متهم کرده‌اند.

نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا از بزرگ‌ترین نیروگاه‌های هسته‌ای در اروپا و نهمین نیروگاه بزرگ هسته‌ای در جهان است.

در شرایط عادی این نیروگاه تولید یک‌پنجم برق مصرفی در اوکراین و تقریبا نیمی از انرژی تولید شده تاسیسات هسته‌ای اوکراین را بر عهده دارد.

دبیر کل و دیگر مقامات سازمان ملل خواستار خروج نیروهای نظامی روسیه از محدوده این نیروگاه شده‌اند اما روسیه این درخواست را رد کرده است.

همزمان با حضور بازرسان آژانس در این نیروگاه اتمی، ارتش اوکراین اعلام کرد به عملیات خود برای بازپس‌گیری مناطقی از خاک این کشور که در اشغال نیروهای روسیه است، ادامه می‌دهد.

تازه‌ترین خبرها

Woman Life Freedom
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید