میانجیگری تهران در بحران اوکراین همراه با حمله به رسانه‌های غرب درباره فروش پهپاد به روسیه

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۹

مقام‌ها و رسانه‌های جمهوری اسلامی از میانجی‌گری تهران برای حل بحران و جنگ اوکراین خبر دادند و همزمان رسانه‌های غربی را به «تناقض‌گویی» درباره فروش پهپاد ایرانی به روسیه متهم کردند.

خبرگزاری ایسنا روز چهارشنبه نهم شهریور نوشت آن مقام ارشد اروپایی که خواستار میانجی‌گری رییس‌جمهوری ایران برای حل بحران اوکراین شده، امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه است.

پیش از آن، محمد جمشیدی، معاون سیاسی دفتر ابراهیم رئیسی در توییتی نوشت یکی از رهبران اروپای غربی از رئیسی خواسته است در جنگ روسیه و اوکراین میانجی‌گری کند.

جمشیدی اضافه کرد که پس از مجموعه‌ای از رایزنی‌ها، این بسته «ابتکار صلح» در کنار یک «پیام مهم» از سوی حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، به مسکو ارسال شده است.

خود امیرعبداللهیان نیز در مسکو گفت «حامل پیام یکی از رهبران اروپایی در موضوع اوکراین» بوده است.

هنوز مقام‌های اروپایی یا روسیه رسما در این زمینه اظهارنظری نکرده‌اند اما همزمان با آن‌چه تلاش‌های میانجی‌گرانه جمهوری اسلامی برای حل بحران اوکراین خوانده شده، نور نیوز، وابسته به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، به رسانه‌های غربی درباره فروش پهپادهای ایران به روسیه حمله کرد.

نور نیوز در مطلبی این ادعا را مطرح کرد که رسانه‌های غربی در مورد ارسال پهپادهای جمهوری اسلامی به روسیه دچار «تناقض‌گویی» شده‌اند.

این وب‌سایت خبری روز چهارشنبه ۹ شهریور نوشت: «ادعای تسلیح روسیه به پهپادهای پیشرفته ایرانی که واشینگتن‌پست همزمان آن را با خبر نارضایتی روس‌ها از نقص فنی همین پهپادها مطرح کرده ضمن آن که نشانگر سردرگمی رسانه‌های غربی در فضاسازی علیه کشورمان است، رفتاری کاملا غیر حرفه‌ای محسوب می‌شود.»

پیشتر یولیا کلایمنکو، رهبر حزب هولوس در پارلمان اوکراین، به ایران‌اینترنشنال گفته بود قرار است روسیه در آینده نزدیک علاوه بر پهپادهایی که به تازگی از جمهوری اسلامی خریده، ۱۰۰ پهپاد دیگر نیز از ایران خریداری کند.

کلایمنکو در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال گفت دولت ایران مطلع است سربازان روسیه در داخل خاک ایران برای کار کردن با این پهپادها آموزش دیده‌اند.

با این حال به نوشته واشینگتن‌پست، نیروهای روسیه در تست‌های اولیه این پهپادها متوجه نقایصی در آن‌ها شده‌اند و این موضوع نارضایتی مسکو را در پی داشته است.

یک مقام امنیتی در یکی از کشورهای متحد آمریکا که انتقال پهپادها را از نزدیک دنبال کرده، به واشینگتن‌پست گفته است «چند باگ در سامانه این پهپادها» بوده و روس‌ها از این موضوع راضی نیستند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید