دادگاه فدرال عراق بار دیگر تصمیم‌گیری درباره انحلال پارلمان را به تعویق انداخت

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۹

در حالی که مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه بارها خواستار انحلال پارلمان عراق شده، دادگاه فدرال عراق یک بار دیگر تصمیم‌گیری در این زمینه بر اساس شکایت صدر را به تعویق انداخت.

جلسه دادگاه فدرال روز چهارشنبه ۹ شهریور برگزار شد و بی‌نتیجه به پایان رسید.

در روزهای اخیر و پس از تحصن حامیان مقتدی صدر مقابل شورای عالی قضایی عراق، این شورا ابتدا فعالیت خود را به حالت تعلیق درآورد و پس از پایان تحصن معترضان به درخواست صدر، فعالیت‌های خود را از سر گرفت.

روز چهارشنبه اما محاکمه فرد متهم به قتل هشام الهاشمی، تحلیل‌گر سیاسی و منتقد سرسخت جمهوری اسلامی نیز برای پنجمین بار متوالی به تعویق افتاد.

بر اساس خبرهای منتشر شده، الهاشمی به دست شخصی به نام ستوان احمد حمداوی، کارمند وزارت کشور و عضو حزب‌الله ترور شد.

چند ماه پیش هم شبکه الحدث در گزارشی تصاویر متهم دوم این قتل را که در قم زندگی می‌کند منتشر کرد.

از سوی دیگر در پی صدور بیانیه شدیدالحن از سوی صالح محمد العراقی، یکی از نزدیک‌ترین افراد به مقتدی صدر علیه جمهوری اسلامی، فرمانده سرایا السلام، شاخه نظامی جریان صدر هم به «چارچوب هماهنگی»، ائتلاف گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی هشدار داد و گفت: «دولتی توافقی با سلیقه و خواست خارجی تشکیل نخواهد شد.»

محمد العراقی، معروف به وزیر صدری، در بیانیه خود خطاب به جمهوری اسلامی گفت: «شتر خود را در عراق مهار کنید و گر نه خیلی زود وقت پشیمانی فرا می‌رسد.»

در پی انتشار بیانیه العراقی که در آن از تهران خواسته شده در عراق مداخله نکند، کاریکاتور «ایران شترش را در عراق مهار کند» در شبکه‌های اجتماعی و از سوی کاربران عراقی، بارها بازنشر شد.

در واکنش به بیانیه تهدیدآمیز جریان مقتدی صدر اما چارچوب هماهنگی در اطلاعیه‌ای قربانیان حوادث منطقه سبز را شهید خواند و اعلام کرد روز پنج‌شنبه مراسم عزاداری برگزار می‌کند.

این در حالی است که با شدت گرفتن واکنش‌های رسانه‌ای مخالفان دخالت‌های جمهوری اسلامی و گروه‌های مورد حمایت تهران علیه یکدیگر، هادی العامری، رهبر ائتلاف فتح، از تمامی جریان‌ها خواست سکوت سیاسی و رسانه‌ای کنند.

یک روز پس از پایان درگیری‌ها میان طرفداران صدر و شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی، امواج میدیا در گزارشی اختصاصی به نقل از منابع مطلع در بغداد و بیروت اعلام کرد تماسی تلفنی از بیروت در تصمیم صدر برای پایان درگیری‌های بغداد و مهار آتش جنگ گروه‌های شیعی موثر بوده است.

بر اساس این گزارش، حزب‌الله لبنان برای فروکش کردن درگیری‌ها مداخله کرده است.

این در حالی است که نبیه بری، رییس پارلمان لبنان، از مقتدی صدر خواست استعفای خود از فعالیت سیاسی را پس بگیرد.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید