درگیری‌ها در منطقه سبز بغداد دست‌کم ۲۰ کشته برجای گذاشته است

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۷

با اعلام کناره‌گیری مقتدی صدر از سیاست، هزاران تن از حامیان او وارد منطقه سبز بغداد شدند و در برابر کاخ دولتی علیه دخالت‌های جمهوری اسلامی شعار سردادند؛ به گزارش رویترز، درگیری‌های مسلحانه در منطقه سبز بغداد تاکنون دست‌کم ۲۰ کشته برجای گذاشته است.

رسانه‌ها بامداد سه‌شنبه، هشتم شهریور، از تداوم درگیری‌ها در منطقه سبز بغداد خبر دادند و گزارش‌هایی از شنیده شدن صدای انفجار چندین راکت کاتیوشا و خمپاره در این منطقه منتشر شد.

رویترز در ساعات نخست بامداد سه‌شنبه تعداد کشته‌ها را دست‌کم ۲۰ نفر گزارش کرد و خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد دست‌کم دو نیروی نظامی عراق در این درگیری‌ها کشته شدند.

همچنین شبکه عربی الحدث به نقل از منابع امنیتی عراق گزارش داد که در جریان درگیری گروه‌های مسلح در منطقه سبز بغداد چند مامور پلیس نیز کشته شده‌اند.

شمار زخمی‌ها نیز بیش از ۳۰۰ تن گزارش شده و مقتدی صدر نیز از اعتصاب غذای خود تا پایان خشونت‌ها خبر داده است.

همزمان با درگیری‌ها در بغداد، دفاتر گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی در برخی شهرهای عراق نیز هدف حمله قرار گرفت.

گزارش‌هایی درباره وقوع انفجار در مقر «عصائب اهل‌الحق» در شهر دیوانیه در جنوب عراق و همچنین به آتش کشیده شدن دفتر «حزب الدعوه»، به رهبری نوری مالکی، در استان بابل در جنوب عراق منتشر شده است.

«کتائب حزب‌الله عراق» خبر حمله به دفاتر این حزب در چندین منطقه را تایید کرد و گزارش‌هایی درباره به آتش کشیده شدن دفاتر «عصائب اهل‌الحق»، «بدر»، «حکمت ملی» منتشر شده است.

گزارش‌هایی نیز درباره حمله به دفاتر «سرایا السلام»، شبه‌نظامیان وابسته به مقتدی صدر، منتشر شده است.

دولت عراق با اشاره به اوضاع امنیتی، فعالیت تمامی ادارات کشور در روز سه‌شنبه را تعطیل اعلام کرده است.

در همین حال منابع مطلع در حکومت اقلیم کردستان عراق در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال تایید کردند که موجی از مردم از سوی بغداد و شهرهای جنوبی عراق در حال فرار به سوی مناطق امن در اقلیم هستند.

موج جدید خشونت‌ها در عراق روز دوشنبه پس از اعلام کناره‌گیری مقتدی صدر از سیاست آغاز شد.

سال گذشته ائتلاف به رهبری مقتدی صدر بیشترین کرسی‌های پارلمان این کشور را به دست آورد اما گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی مانع از تشکیل دولت به رهبری این ائتلاف شدند و بن‌بست سیاسی تداوم یافت.

سرانجام حدود دو ماه پیش تمامی نمایندگان حامی مقتدی صدر در پارلمان به درخواست او از نمایندگی استعفا کردند.

همزمان با ناآرامی‌ها در عراق، فواد حسین وزیر خارجه این کشور به تهران رفته و روز دوشنبه با مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله ابراهیم رئیسی و حسین امیرعبداللهیان دیدار کرد.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

پوشش ویژه
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید