گزارش رسانه‌ها از پیش‌بینی موساد درباره توافق احیای برجام: به زودی امضا خواهد شد

شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۵

رسانه‌های اسرائیل خبر دادند که بر اساس تخمین سازمان اطلاعات خارجی این کشور (موساد)، توافق احتمالی اتمی میان ایران و کشورهای غربی در چند روز یا چند هفته آینده امضا خواهد شد.

کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل خبر داد که این چارچوب زمانی به اسرائیل یک استراتژی جدید را دیکته می‌کند که شامل افزایش و شدت در «جنگ سایه‌ها» و جلوگیری از پیشرفت برنامه اتمی ایران است.

بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل نیز در سفر به آمریکا اعلام کرد ایران اخیرا پیشرفت زیادی برای نزدیک شدن به سلاح هسته‌ای داشته است.

هفته پیش پایگاه ایلاف خبر داده بود جنگنده‌های رادارگریز اف-۳۵ اسرائیل در دو ماه گذشته چندین بار به حریم هوایی ایران نفوذ کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، اسرائیل و آمریکا همچنین تمرینات محرمانه‌ای را بر فراز دریای سرخ درباره شبیه‌سازی حمله از دریا و هوا به ایران و توقیف کشتی‌های جنگی ایران انجام داده‌اند.

ارتش اسرائیل ۲۵ بهمن سال گذشته خبر داده بود جنگنده‌های اف-۱۵ این کشور یک بمب‌افکن بی-۵۲ آمریکا را در آسمان اسرائیل در مسیر خود از خلیج فارس اسکورت کردند.

در همین حال وزیر دفاع اسرائیل روز جمعه در دیدار با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، تأکید کرد حتی در صورت احیای برجام، ایالات متحده باید یک گزینه نظامی قابل اجرا علیه تأسیسات اتمی ایران در اختیار داشته باشد.

یک مقام ارشد اسرائیل گفت کاخ سفید به این خواسته واکنش مثبت نشان داده‌است.

اسرائیل چندین بار تأکید کرده که توافق احتمالی برای احیای برجام تعهدی برای این کشور ایجاد نمی‌کند و هر اقدامی را که لازم بداند، برای جلوگیری از تبدیل ایران به یک کشور اتمی انجام خواهد داد.

از سوی دیگر بلومبرگ به نقل از مقام‌های آگاه گزارش داد ایران و آمریکا همچنان درباره جزییات کلیدی توافق احیای برجام با هم اختلاف دارند و حل و فصل این اختلافات ممکن است چند هفته زمان لازم داشته باشد.

طبق این گزارش، اختلاف‌های ایران و آمریکا درباره درخواست‌های جمهوری اسلامی برای توقف تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سایت‌های مشکوک ایران و دریافت ضمانت‌های اقتصادی درصورت خروج دولت‌های آینده آمریکا از توافق احتمالی، هنوز ادامه دارد.

چشم‌انداز با سیما ثابت
پوشش ویژه
از سکوت تا فریاد

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید