وزیر دفاع اسرائیل: در صورت احیای برجام، ایران می‌تواند تا سال ۲۰۳۱ به سلاح اتمی برسد

شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۵

بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل، هشدار داد احیای برجام به جمهوری اسلامی این امکان را می‌دهد که در طول مدت توافق برنامه‌ هسته‌ای خود را تا حدی توسعه دهد که بتواند تا پایان دوره برجام در سال ۲۰۳۱ به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.

وزیر دفاع اسرائیل که به آمریکا سفر کرده، شنبه در یک سخنرانی در واشینگتن با تاکید بر لزوم اصلاحات در توافق احتمالی هسته‌ای، خاطرنشان کرد که ایران در سال‌های اخیر در برنامه هسته‌ای خود به سطحی از «دانش، زیرساخت و توانایی» رسیده که بخش عمده‌ای از آن «غیرقابل برگشت» است.

گنتس با اشاره به اینکه ایران سالانه میلیون‌ها دلار در اختیار گروه‌های تروریستی، از جمله حزب‌الله لبنان، قرار می‌دهد گفت: «صرف نظر از هر سناریویی برای آینده، باید علیه نیروهای نیابتی ایران که تمام خاورمیانه را تهدید می‌کنندو اقدام کرد.»

وزیر دفاع اسرائیل جمعه در دیدار با مشاور امنیت ملی آمریکا تاکید کرد حتی در صورت احیای برجام، ایالات متحده باید یک گزینه نظامی قابل اجرا را علیه تاسیسات اتمی ایران در اختیار داشته باشد.

پس از این اظهارات، یک مقام ارشد اسرائیلی به خبرنگاران گفت: دولت آمریکا نسبت به این پیشنهاد وزیر دفاع اسرائیل واکنش مثبت نشان داده است.

یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، روز پنج‌شنبه گفته بود که آمریکایی‌ها بخش زیادی از موارد مورد درخواست اسرائیل را پذیرفته و در متن قرار داده‌اند که این یک تغییر خوشایند است.

با این حال، دیوید بارنیا، رئیس موساد در سخنانی هشدار داد که توافق هسته‌ای قریب‌الوقوع «یک فاجعه استراتژیک» است زیرا به گفته او، در دراز مدت تلاش برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای را برای ایران آسان‌تر می‌کند: «تلاش‌هایی که ایران تاکنون هیچ‌گاه آن‌ها را رها نکرده است.»

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید