کان نیوز: بایدن و نخست‌وزیر اسرائیل در آستانه احیای احتمالی برجام دیدار می‌کنند

شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۵

شبکه کان اسرائیل گزارش داد که انتظار می‌رود در آستانه توافق برای احیای برجام، جو بایدن و یائیر لاپید علاوه ‌بر گفت‌وگوی تلفنی طی روزهای آینده، ۲۹ شهریورماه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با یکدیگر دیدار کنند.

کان نیوز به نقل از مقام‌های ارشد آمریکایی گزارش داد زمان این دیدار پس از سخنرانی جو بایدن در مجمع عمومی سازمان ملل خواهد بود.

در حالی که تلاش‌های دولت آمریکا برای احیای برجام ادامه دارد، مایک پمپئو، وزیر خارجه دولت دونالد ترامپ، در توییتی بایدن و تیم‌اش را به خاطر تلاش برای توافق با ایران «احمق» خواند.

او با اشاره به «‌بند‌های غروب» (‌پایان محدودیت‌های هسته‌ای و غیرهسته‌ای) و تعلیق تحریم‌ها نوشت: «‌بایدن عملا در حال ساخت سلاح اتمی برای آنها است.»

در همین حال، بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل، که به آمریکا سفر کرده، شنبه در یک سخنرانی در واشینگتن هشدار داد احیای برجام به جمهوری اسلامی این امکان را می‌دهد که در طول مدت توافق، برنامه‌ هسته‌ای خود را تا حدی توسعه دهد که بتواند تا پایان دوره برجام در سال ۲۰۳۱ به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.

وزیر دفاع اسرائیل با تاکید بر لزوم اصلاحات در توافق احتمالی هسته‌ای، خاطرنشان کرد که ایران در سال‌های اخیر در برنامه هسته‌ای خود به سطحی از «دانش، زیرساخت و توانایی» رسیده که بخش عمده‌ای از آن «غیرقابل برگشت» است.

در میانه تلاش‌های مقام‌های اسرائیل در مخالفت با احیای برجام، وب‌سایت وای‌نت، گزارش داد که نخست وزیر اسرائیل قرار است به‌طور رسمی از بنیامین نتانیاهو، که رهبر حزب مخالف اوست، برای شرکت در یک جلسه توجیهی امنیتی درباره توافق هسته‌ای ایران دعوت کند.

از سوی دیگر، رسانه‌های اسرائیل خبر دادند که بر اساس تخمین سازمان اطلاعات خارجی این کشور (موساد)، توافق احتمالی اتمی میان ایران و کشورهای غربی در چند روز یا چند هفته آینده امضا خواهد شد.

کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل خبر داد که این چارچوب زمانی به اسرائیل یک استراتژی جدید را دیکته می‌کند که شامل افزایش و شدت در «جنگ سایه‌ها» و جلوگیری از پیشرفت برنامه اتمی ایران است.

از سوی دیگر، معاون وزیر خارجه قطر در دیدار با علی باقری‌کنی، مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات، احیای برجام را در راستای تقویت امنیت و ثبات منطقه خواند و خواستار ادامه روند احیای این توافق شد.

پیش‌تر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، نیز در تماسی با همتای قطری خود پیرامون آخرین وضعیت مذاکرات احیای برجام و رفع تحریم‌ها گفت‌وگو کرده بود.

در همین حال، روزنامه کیهان که مدیر آن منصوب علی خامنه‌ای است در مطلبی خواستار آن شد که توافق احتمالی دو ماه به تاخیر بیفتد و نوشت که در این مدت اوضاع از زمین تا آسمان تغییر خواهد کرد.

پوشش ویژه
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید