ابزار تقلب‌های بی‌سابقه در کنکور؛ «سوالات علوم پزشکی تا یک میلیارد تومان فروخته می‌شد»

شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۵

یک عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی گفت سوالات کنکور علوم پزشکی ۱۴۰۱ تا یک میلیارد تومان خرید و فروش می‌شده و ابزارهای بی‌سابقه‌ای به عنوان فرستنده و گیرنده سوال و جواب‌های کنکور به کار گرفته شده‌‌اند.

محمدرضا احمدی سنگری، روز پنجم شهریور ماه با اشاره به این که چگونگی برگزاری کنکور ۱۴۰۱ در مجلس با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور بررسی شده است، گفت: «تاکنون تا این حد ابزار تقلب از داوطلبان کنکور گرفته نشده بود و تدبیر ویژه‌ای برای برگزاری کنکور امسال درنظر گرفته شده بود.»

نماینده رشت در مجلس و عضو کمیسیون آموزش به خبرگزاری فارس گفت فرستنده‌ها و گیرنده‌های کشف شده برای تقلب در کنکور ۱۴۰۱، از ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان قیمت دارند: «ابزارهایی همچون عینک، خودکار و تجهیزات بسیار ویژه‌ای به عنوان فرستنده و گیرنده سوالات و پاسخ‌نامه‌های آزمون سراسری به کار گرفته شدند. این تجهیزات ویژه‌ که از ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان قیمت دارند، می‌توانستند در کسری از ثانیه اطلاعات را به خارج از محل برگزاری آزمون ارسال و پاسخ‌ها را دریافت کنند.»

احمدی سنگری اما مدعی شد «با کمک دانش‌بنیان‌ها»، اقدامات خیلی خاص و ویژه‌ای در کنکور ۱۴۰۱ انجام شده و «تمام تقلب‌ها شناسایی شدند» و اجازه ادامه آزمون به آن‌ها داده نشده است: «اقدامات سازمان سنجش آموزش کشور و وزارت علوم درباره کنکور خوب و به جا بود.»

پیش از این علی شمسی‌پور، سخنگوی وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری هم از انجام اقدامات امنیتی ویژه‌ در زمان برگزاری آزمون سراسری امسال خبر داده و گفته بود به دلیل حساسیت این آزمون، شبکه‌های مختلفی برای تقلب فعال شده بودند.

او از کشف ۱۲ شبکه بزرگ تقلب و شناسایی بیش از ۵۰۰ داوطلب متخلف در کنکور امسال خبر داده بود.

محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری هم از شناسایی ۵۸۵ تقلب در کنکور علوم تجربی خبر داده و گفته بود این موارد در دست رسیدگی هستند و داوطلبان نگران بی‌عدالتی نباشند.

دهم تیر ماه امسال، رسانه‌ها در ایران از درز سوالات عمومی و اختصاصی کنکور تجربی ۱۴۰۱ در یکی از کانال‌های تگرامی خبر دادند و ‏شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان نیز اعلام کرد سوالات کنکور به فروش رسیده.

خبرگزاری تسنیم گزارش داد در فایل منتشر شده در ساعت ۹:۴۹ روز جمعه ۱۰ تیر، سوالات چند دقیقه پس از توزیع دفترچه اختصاصی شماره دو، روی یکی از کانال‌های تلگرامی قرار داده شده.

پس از انتشار این گزارش‌ها، مقام‌های سازمان سنجش آموزش کشور از بازداشت افرادی در این زمینه خبر داده‌ و مدعی‌ شدند سوالات به فروش رسیده، «سوال‌های جعلی» بوده‌اند.

عبدالرسول پورعباس، رئیس سازمان سنجش، گفت: «تاکنون ۷۰ مورد تخلف در کنکور سراسری شناسایی شده است و عوامل فروش وسایل الکترونیکی برای تقلب در کنکور که دامنه فعالیت آن‌ها از آذربایجان تا خراسان بود، ‌ دستگیر شدند.»

او همچنین روز پنج‌شنبه ۹ تیر در بازدید زلفی گل از سازمان سنجش گفت: «تاکنون ۱۰ گروه فعال در زمینه فروش سؤال‌های جعلی کنکور دستگیر شده‌اند.»

محمدحسین حاجیلو، رئیس شورای حفاظت آزمون سراسری هم تأیید کرد گروه‌هایی اقدام به فروش «سؤالات جعلی کنکور یا وسایل الکترونیکی ارتباطی برای تقلب» کرده بودند.

پس از انتشار گزارش‌ها درباره فروش سوالات کنکور، تعدادی از نمایندگان مجلس خواستار بررسی این موضوع شدند.

پورعباس اما در یک برنامه تلویزیونی، «فروش و لو رفتن سوالات کنکور قبل از آزمون» را رد کرد.

او گفت: «تا اینجا می‌توان قسم خورد که تا جلسه آزمون هیچ کس سوالات را ندیده است.»

تقلب‌های امسال در حالی اتفاق افتاده که در سال‌های گذشته نیز بارها گزارش‌هایی درباره لو رفتن سوالات کنکور و فروش آن‌ها به برخی داوطلبان منتشر شده بود.

به گفته مهرداد ویس کرمی، عضو کمیسیون آموزش، دو هزار و ۶۰۰ پرونده مشکوک به تقلب مرتبط با آزمون سال ۱۴۰۰ وجود داشته که تنها برای برای ۵۲ نفر حکم صادر شده و بقیه تبرئه شده‌اند: «برخی از این پرونده‌ها مربوط به همراه داشتن وسایل الکترونیکی در جلسه کنکور بوده است.»

روزنامه اعتماد اما روز پنج‌شنبه نهم تیر گزارشی را درباره فروش سوالات کنکور در آزمون ۱۴۰۰ و کشف برخی از این موارد منتشر کرد.

به نوشته این روزنامه، اطلاعات موثق و روایت چندین نماینده مجلس نشان می‌دهد «حتی افرادی که از نظر سازمان سنجش مشکوک به تقلب بودند، با پیگیری بعضی نمایندگان مجلس از کنکور مجدد رها شدند و حالا به تحصیل خود در رشته برتر علوم تجربی ادامه می‌دهند.»

این روزنامه سه روز بعد (یک‌شنبه ۱۲ تیر) نیز در گزارشی نوشت وضعیت این حدود ۶۰۰ نفر دانشجو با کارنامه «شبهه‌ناک» به‌گونه‌ای بوده که نزدیک به ۱۰۰ نفر از آن‌ها حتی در کنکور مجدد هم «با موبایل یا وسایل الکترونیکی» شرکت کردند.

آزمون مجدد کنکور ۱۴۰۰ برای تعداد ۸۵۴ «داوطلب شبهه‌دار»، روز جمعه ۱۲ آذر برگزار شد.

روزنامه رسالت روز شنبه ۱۱ تیر در سرمقاله خود با اشاره به فروش سوال‌های رشته‌های پزشکی کنکور سال گذشته و همچنین انتشار سوال‌های کنکور امسال در کانال‌های تلگرامی، خواستار عذرخواهی و استعفای رئیس سازمان سنجش شد.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید