طالبان با اعلام تلفات و خسارت‌های سیل‌های اخیر خواستار دریافت کمک‌های بین‌المللی شد

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۰۴

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، ضمن درخواست کمک از جامعه بین‌المللی، اعلام کرد سیل‌هایی که طی یک ماه اخیر در افغانستان رخ داده، ۱۸۲ کشته و ۲۵۰ زخمی از جمله زنان و کودکان بر جای گذاشته است.

مجاهد در این باره گفت که بیش از سه هزار خانه نیز بر اثر باران‌های سیل‌آسا تخریب شده و زمین‌های کشاورزی به ویژه در شرق افغانستان آسیب شدید دیده‌اند.

هزار رأس دام نیز تلف شده‌اند.

او بدون این‌که جزییاتی از برنامه‌های طالبان در این زمینه ارائه دهد، وعده داد تمام تلاش حکومت برای جبران خسارت‌های وارده ناشی از سیل به کار گرفته شود.

سخنگوی طالبان گفت به نظر این گروه شبه‌نظامی، تغییرات اقلیمی، مدیریت ضعیف زیرساخت‌ها از سوی «دولت‌های قبلی» و همچنین خشکسالی که خاک‌ها را غیرقابل نفوذ کرده، در تشدید وضعیت کنونی افغانستان نقش داشته است.

ده‌ها افغان هر ساله بر اثر باران‌های سیل‌آسا جان خود را از دست می‌دهند، به‌ویژه در مناطق روستایی فقیرنشین افغانستان که خانه‌های بد ساخته شده، به راحتی فرو می‌ریزند.

همچنین در پاکستان، کشور همسایه افغانستان، از ماه ژوئن تاکنون بیش از ۸۰۰ نفر به دلیل باران‌های شدید و موسمی جان خود را از دست داده‌اند.

از زمان روی کار آمدن طالبان در کابل در تابستان سال گذشته که حاکمیتشان در جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته نشده‌ است، افغانستان در یک بحران جدی مالی و انسانی فرو رفته که ناشی از مسدود شدن میلیاردها دلار از دارایی‌های این کشور در خارج از افغانستان و توقف ناگهانی کمک‌های بین‌المللی است.

همچنین این گروه بنیادگرا تجربه‌ای در برخورد با بلایای طبیعی ندارد.

ذبیح‌الله مجاهد هشدار داد: «اگر سیل تشدید شود، امارت اسلامی [طالبان] منابع کافی برای ارائه کمک‌های لازم به آسیب‌دیدگان نخواهد داشت».

سخنگوی طالبان از جامعه جهانی و به ویژه کشورهای مسلمان و همچنین سازمان‌های بشردوستانه خواست تا در این زمینه به دولت طالبان کمک کنند.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید