حمله اسرائیل به مواضع و انبارهای تسلیحات شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۳

ارتش اسرائیل اوایل شامگاه پنج‌شنبه اهدافی را در اطراف شهر مصیاف واقع در استان حما مورد حمله قرار داد، اهدافی که به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه انبارهای تسلیحات و محل استقرار شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران بوده است.

یک مقام نظامی سوریه به خبرگزاری دولتی سوریه گفت که حمله اسرائیل از سمت دریا در جنوب غربی استان طرطوس انجام شد و پدافند هوایی سوریه برای مقابله با این حملات فعال شد.

خبرگزاری دولتی سوریه، سانا، زمان حمله اسرائیل را ۱۹ و ۱۵ دقیقه پنج‌شنبه شب اعلام کرد و افزود که پدافند سوریه برخی از موشک‌های شلیک شده به اهدافی در حما و طرطوس را رهگیری کرد.

این مقام نظامی سوریه از زخمی شدن دست‌کم دو نفر در این حملات خبر داد و گفت که حملات پنج‌شنبه شب اسرائیل خسارات مادی و آتش‌سوزی هم در محدوده اهداف مورد حمله را به دنبال داشته است.

در همین حال دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد که ارتش اسرائیل انبارهای اسلحه و مهمات شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در غرب حماه را هدف قرار داد و با گذشت چند ساعت صدای انفجار در این منطقه همچنان شنیده می‌شود.

بنابر این گزارش، به دنبال حمله پنج‌شنبه شب آتش‌سوزی بسیار گسترده‌ای در محل انبارهای مهمات و تسلیحات ایران در غرب حماه رخ داده که همچنان ادامه دارد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه تاکید کرد که حمله پنج‌شنبه شب اسرائیل یکی از شدیدترین حملات ارتش این کشور به مواضع نیروهای تحت حمایت ایران و انبارهای تسلیحات ایران در خاک سوریه بوده و در جریان افرادی از این نیروها کشته و زخمی شده‌اند.

تایمز اسرائیل نیز در گزارشی از حملات پنج‌شنبه شب به مواضع و انبارهای تسلیحاتی نیروهای وابسته به ایران، نوشت که این انفجارها در نزدیکی شهر مصیاف و مناطق اطراف آن در غرب استان حما رخ داد.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه در حومه غربی حما، جاده وادی العیون در غرب شهر مصیاف، یک مرکز تحقیقات علمی و منطقه سویدا در جنوب شرقی مصیاف، مقرهای نظامی، سایت‌ها و انبارهای سلاح و مهمات شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران قرار دارد.

حمله پنج‌شنبه شب، بیست و یکمین حمله اسرائیل در خاک سوریه از آغاز سال ۲۰۲۲ و سومین مورد حمله به اهدافی در استان حما است.

ارتش اسرائیل به طور رسمی، از اظهار نظر درباره حملات به موضع نیروهای سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه خودداری می‌کند.

با این حال مقام‌های اسرائیل بارها گفته‌اند که این کشور برای حفاظت از خود، شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران و محموله‌های تسلیحاتی ارسالی برای آنها را هدف قرار می‌دهد.

چشم‌انداز با سیما ثابت
پوشش ویژه
از سکوت تا فریاد

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید