اعمال فشار بر کمیسر عالی حقوق بشر برای انتشار یا عدم انتشار گزارش رفتار چین با اویغورها

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۰۴

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، بار دیگر وعده داد گزارش رفتار چین با اقلیت اویغور در سین کیانگ را تا پایان دوره مسئولیت خود منتشر کند. او از «فشارهای فوق‌العاده» برای «منتشر کردن یا منتشر نکردن» این گزارش خبر داد.

پیش از این نیز چندین بار وعده انتشار این گزارش داده شده بود اما انتشار آن به تعویق افتاده است.

باشله دلیل تأخیر دوباره در انتشار گزارش را «ضمیمه کردن اطلاعات دریافت شده از دولت چین» ذکر کرد.

پیش از این کشورهایی از جمله کره شمالی، ونزوئلا و کوبا خواستار منتشر نشدن این گزارش شده بودند و در مقابل، باشله به نداشتن قاطعیت کافی در مقابل چین متهم شد.

میشل باشله، دیپلمات شیلیایی و رئیس‌جمهوری سابق شیلی است که از سپتامبر سال ۲۰۱۸ میلادی به عنوان کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل فعالیت دارد. او در دوره دیکتاتوری پینوشه تحت تعقیب و پیگرد بوده، شکنجه شده و ناگزیر به فرار از شیلی شده است.

او که برای انتخاب دوباره در مقام کمیسر عالی حقوق بشر نامزد نشده، وعده داده است گزارش رفتار چین با اویغورها را تا پیش از پایان دوره مسئولیتش منتشر کند.

باشله در خرداد ماه به شهرهای کاشغر و اورومچی در سین‌کیانگ سفر کرد.

یک گروه ۴۰ نفره از سیاستمداران ۱۸ کشور این سفر را یک «یک تور نمایشی» خواندند.

پس از این سفر، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد نتوانسته با هیچ‌یک از اویغورهای زندانی یا خانواده‌های آن‌ها گفت‌وگو کند.

او در عین حال گفت که چین به او اطمینان داده بازداشتگاه‌ها برچیده شده است. این سخنان اعتراض شدید ایغورها را به دنبال داشت.

استان سین‌کیانگ در شمال غربی چین عمدتا مسلمان‌نشین است.

نهادهای حقوق بشری بر این باورند که دولت چین بیش از یک میلیون مسلمان که عمدتا از ساکنان این استان هستند را به اردوگاه‌ منتقل کرده است.

بر اساس گزارش‌های فعالان حقوق بشر، اویغورها به کار اجباری در اردوگاه‌ها واداشته می‌شوند و زنان اویغور به اجبار عقیم می‌شوند.

همچنین هزاران کودک اویغور را در این منطقه از والدینشان که به زور به اردوگاه‌ها، زندان‌ها و دیگر بازداشتگاه‌های چین برده شده‌اند، جدا کرده‌اند.

پوشش ویژه
Woman Life Freedom
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید