وزیر امور خارجه ترکیه با مخالفان بشار اسد دیدار کرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۳

پس از تأکید مقامات ترکیه بر تلاش برای بهبود رابطه با بشار اسد، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، با مخالفان اسد دیدار کرد.

نشست چاووش‌اوغلو با سالم المصلت، رئیس ائتلاف ملی، بدر جاموس، رئیس کمیته مذاکرات و عبدالرحمن مصطفی، نخست‌وزیر دولت انتقالی سوریه، در آنکار برگزار شد.

چاووش‌اوغلو در توئیتر خود نوشت که ترکیه از مشارکت مخالفان در روند سیاسی در چارچوب قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل حمایت می‌کند.

قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد که در سال ۱۳۹۴تصویب شد، خواستار مذاکرات بین نمایندگان گروه‌های مخالف حکومت بشار اسد و مقام‌های دولت سوریه برای تشکیل دولت انتقالی شده است.

چاووش‌اوغلو همچنین از برقرار شدن دوباره روابط سرویس‌های اطلاعاتی دمشق و آنکارا و دیدارهایی میان فرماندهان این سرویس‌ها خبر داد.

وزیر امور خارجه ترکیه روز سه‌شنبه نیز گفت که آنکارا هیچ پیش‌شرطی برای گفت‌وگو با سوریه ندارد اما هر گفت‌وگویی که انجام گیرد باید با محوریت مسأله امنیت مرزی باشد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، هفته گذشته در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات احتمالی با سوریه گفته بود دیپلماسی هرگز نمی‌تواند به طور کامل قطع شود.

برخی تحلیلگران سخنان اردوغان و مقام‌های دولت او را حرکتی در راستای جلب نظر شرکت‌کنندگان در انتخابات سال آینده ترکیه دانسته‌اند.

در همین حال روسیه مدتی است برای نزدیک کردن ترکیه و سوریه به یکدیگر کوشیده و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، پیشنهاد داده است دو کشور در نواحی مرزی خود با یکدیگر همکاری‌هایی داشته باشند.

تازه‌ترین خبرها

مستند کوتاه - اعتصاب و انقلاب
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید