انوشه آشوری،‌ زندانی دوتابعیتی پیشین، به یاد زندانیان اوین در ماراتن لندن شرکت می‌کند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۳

انوشه آشوری،‌ شهروند ایرانی-بریتانیایی که چند ماه پیش از زندان در ایران آزاد شد و به بریتانیا بازگشت، به روزنامه گاردین گفت به یاد زندانیانی که همچنان در اوین هستند و برای سازمان‌های حقوق بشری که برای آزادی او تلاش کردند، در ماراتن ماه اکتبر لندن شرکت خواهد کرد.

او در ماه اکتبر، ماراتن لندن را برای خود و برای سازمان های خیریه و عفو بین الملل که از او و خانواده اش حمایت کردند، خواهد دوید. او همچنین برای کسانی که در زندان اوین به جا گذاشته و بقیه که عمدتا به اتهام جاسوسی زندانی هستند، اجرا خواهد کرد، «تا همه بدانند که فراموش نشده اند».
اودیسه او با خواندن دو کتاب "وقتی درباره دویدن صحبت می کنم از چه چیزی صحبت می کنم" و "انسان در جستجوی معنا" آغاز شد که خوانده بود: «اگر رنجی را سپری می‌کنید، اگر معنا و هدفی در آن رنج بیابید، آنقدرها هم دردناک نخواهد بود» و در دیگری خوانده بود: «شما باید راه هایی برای مبارزه با جنون پیدا کنید، و این یکی از راه ها بود. این به من برای سلامت جسمانی کمک کرد.»

او در گفت‌وگو با گاردین می‌گوید: این باعث شد فکر کنم: "باشه، اگر قرار است در ماراتن لندن شرکت کنم، بگذار چیز خوبی از آن بیرون بیاید." بنابراین او تصمیم گرفت همراه با پسرش آریان که در کنار او در ماراتن شرکت می کند، برای این دو سازمان که نقش زیادی در آزادی او داشتند و به خانواده اش کمک کردند، کمک مالی جمع کند.

🔹او در پاسخ به این سوال که این برای او چه معنایی دارد، گفت: «نمی‌توانم آن را با کلمات بیان کنم. زندگی من پوچ است اگر این کار را نکنم. یک چیز خوب باید از آن همه درد و رنج بیرون بیاید. من بدون اینکه چیز خوبی از آن حاصل شود، نمی توانم به زندگی عادی خود برگردم، زیرا بازنده خواهم بود.»

@iranintltvsport

پوشش ویژه
جهان‌نما
چشم‌انداز با سیما ثابت

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید