رافائل گروسی: ایران درباره مواد هسته‌ای اعلام نشده خود، هنوز پاسخ کافی به آژانس نداده

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۲

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت ایران درباره مواد هسته‌ای اعلام نشده در سایت‌های خود هنوز پاسخ قانع‌کننده‌ای به این سازمان ارائه نکرده است.

گروسی سه‌شنبه در مصاحبه با پی‌بی‌اس نیوز ضمن اشاره به این موضوع، ابراز امیدواری کرد جمهوری اسلامی در نهایت این پاسخ‌ها را به آژانس ارائه کند.

او گفت: «از ایران می‌خواهیم با ما همکاری کند و به آژانس بیشترین دسترسی ممکن را برای بازرسی از سایت‌هایش بدهد.»

گروسی افزود: «اگر بازرسان آژانس دسترسی‌های صحیح و کافی را داشته باشند، همیشه قادر خواهند بود چه در ایران و چه در جاهای دیگر، هرگونه تخلف در مسیر فعالیت‌های هسته‌ای را تشخیص دهند.»

مدیرکل آژانس خاطرنشان کرد که آمریکا برای توقف تحقیقات این سازمان درباره مواد هسته‌ای اعلام نشده ایران، هیچ فشاری بر این آژانس وارد نکرده، اما ممکن است فشارهای مستقیم و غیرمستقیم از سوی برخی از طرفین وجود داشته باشد.

رافائل گروسی پیش‌تر گفته بود آژانس تنها زمانی تحقیقات خود درباره مواد هسته‌ای اعلام نشده ایران متوقف خواهد کرد که پاسخ‌های لازم را دریافت کرده و به افراد و مکان‌های مورد نیاز خود دسترسی یافته باشد.

محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، در واکنش به این اظهارات گفت: «تمام فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی طبق ضوابط پادمان انجام می‌شود. آژانس در ایران مستقر است و فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تحت نظارت دقیق دارد و ایران تمام فعالیت‌هایش را از نخستین روز با هماهنگی و ضوابط آژانس دنبال کرده است.»

اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت
پوشش ویژه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید