جمهوری اسلامی ارتباط با شبه‌نظامیان هدف حمله آمریکا در سوریه را تکذیب کرد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۲

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به حمله اخیر آمریکا علیه شبه‌نظامیان تحت حمایت سپاه پاسداران در سوریه، ارتباط تهران با این شبه‌نظامیان را تکذیب و آمریکا را به «اشغال» سوریه متهم کرد.

کنعانی روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حمله آمریکا نوشت: «استمرار حضور نظامیان آمریکایی در بخش‌هایی از خاک سوریه، برخلاف قوانین بین‌المللی و ناقض حاکمیت ملی این کشور بوده و اشغالگری به شمار می‌رود.»

او افزود: «بر این اساس می بایست فورا سوریه را ترک نموده و به غارت ثروت‌های نفتی و غلات این کشور خاتمه بخشند.»

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی همچنین بار دیگر ادعای «ایجاد داعش توسط آمریکا» را مطرح کرد.

در حالی که مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی وارد مراحل آخر خود شده، ارتش آمریکا اعلام کرد جو بایدن، رئیس جمهوری این کشور، دستور حمله هوایی به پایگاه‌های شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی در شرق سوریه را صادر کرده و این حملات در استان دیرالزور انجام شده است.

سرهنگ جو بوچینو، سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت که این حملات در استان دیرالزور انجام شد و «زیرساخت‌های مورد استفاده گروه‌های وابسته به سپاه پاسداران» را هدف قرار داد.

سپاه پاسداران که نیروی نظامی-ایدئولوژیک جمهوری اسلامی به حساب می‌آید، در فهرست سیاه «گروه‌های تروریستی» آمریکا قرار دارد.

به گفته سرهنگ بوچینو، هدف این «حملات دقیق»، «دفاع و محافظت از نیروهای آمریکایی در برابر حملاتی مانند حملات پانزدهم اوت از سوی گروه‌های مورد حمایت ایران» بود.

به گفته آمریکایی‌ها، پیشتر چندین پهپاد به پایگاه پیشرفته نیروهای ائتلاف ضد تروریسم در سوریه حمله کرده بودند اما هیچ تلفاتی از این حمله گزارش نشد.

در حمله ارتش آمریکا به پایگاه‌های شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران، «۹ سنگر به ویژه سنگرهایی که برای ذخیره مهمات» از آن‌ها استفاده می‌شد، بمباران شده‌اند.

سرهنگ بوچینو به سی‌ان‌ان گفت نیروهای آمریکایی قصد داشتند ۱۱ سنگر از ۱۳ سنگر موجود در این پایگاه را بمباران کنند اما پس از مشاهده گروه‌هایی از افراد در مجاورت آن‌ها، حمله‌ها به دو مورد از اهداف را متوقف کردند.

او تأکید کرد که بر اساس ارزیابی اولیه، کسی در حمله‌های آمریکا کشته نشده است.

همزمان سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه، سازمان غیردولتی مستقر در لندن که به شبکه گسترده‌ای از منابع در سوریه دسترسی دارد، روز چهارشنبه دوم شهریور اعلام کرد شش شبه‌نظامی که از اهداف مورد حمله محافظت می‌کردند، در این حملات کشته شدند.

این سازمان با تأکید بر این که شبه‌نظامیان شیعه افغانستانی تحت حمایت جمهوری اسلامی از جمله گروه‌هایی هستند که در این منطقه فعالیت می‌کنند اعلام کرد ملیت کشته‌شدگان هنوز مشخص نشده است.

سرهنگ بوچینو در بیانیه مطبوعاتی سنتکام گفت: «ایالات متحده به دنبال درگیری نیست اما به اقدامات لازم برای محافظت و دفاع از مردم خود ادامه خواهد داد.»

همچنین در این بیانیه آمده است نیروهای آمریکایی این عملیات «متناسب و عمدی» را برای «محدود کردن خطر تشدید تنش و ایجاد تلفات» انجام دادند.

رسانه‌های سوریه هنوز در این زمینه گزارشی منتشر نکرده‌اند.

صدها سرباز آمریکایی در شمال شرقی سوریه به عنوان بخشی از ائتلاف ضد تروریسم در کنار متحدان کُرد خود از نیروهای ائتلاف دموکراتیک سوریه با بقایای گروه دولت اسلامی (داعش) در حال جنگ هستند.

بمباران مواضع نیروهای مورد حمایت جمهوری اسلامی پس از آن رخ داد که رسانه‌های دولتی ایران روز سه‌شنبه از کشته شدن یک فرمانده سپاه پاسداران در جریان «یک مأموریت مستشاری» در سوریه خبر دادند.

جزییاتی در مورد شرایط مرگ این فرمانده سپاه ارائه نشده و فقط به عنوان «مدافع حرم» معرفی شده است؛ اصطلاحی برای معرفی کسانی که از طرف جمهوری اسلامی در سوریه یا عراق مأموریت و فعالیت نظامی دارند.

تازه‌ترین خبرها

پوشش ویژه
خبر ورزشی
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید