فروریختن سیلوها در بیروت با ریزش بخشی از بقایای بندر این شهر، دو سال پس از انفجار مرگ‌بار

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۱

کل بخش شمالی سیلوهای غلات که بخشی از آن‌ها بر اثر انفجار ویرانگر بندر بیروت در سال ۲۰۲۰ از بین رفته بود، فروریخت.

رسانه‌های لبنانی گزارش دادند بخشی از بندر بیروت که روز سه‌شنبه اول شهریور فرو ریخت، آخرین سیلوهای بلوک شمالی انبار غلات بودند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از امانوئل دوراند، یک مهندس عمران فرانسوی که سنسورهایی را در داخل سیلوها نصب کرده، نوشت که در حال حاضر بلوک جنوبی پایدار است.

در هفته‌های اخیر نیز بخش‌های دیگری از این سیلوها پس از وقوع آتش‌سوزی فروریختند که به گفته مقام‌ها و کارشناسان، ناشی از تخمیر ذخایر غلات باقی‌مانده در دمای بالا بود.

از آن زمان تاکنون چندین سیلو همچنان در شعله‌های آتش می‌سوختند. این آتش‌سوزی بار دیگر انتقادها و اعتراض‌ها را نسبت به وضعیت بندر بیروت افزایش داد و واکنش خانواده قربانیان انفجار این بندر را تشدید کرد.

در انفجار دو سال پیش در بندر بیروت بیش از ۲۰۰ نفر کشته و شش هزار و ۵۰۰ نفر دیگر زخمی شدند و ویرانی‌های گسترده‌ای در پایتخت لبنان بر جای ماند.

این انفجار در انباری رخ داد که صدها تن نیترات آمونیوم بدون رعایت مسائل ایمنی ذخیره شده بود. بسیاری از مردم در لبنان این انفجار را به فساد و سهل‌انگاری طبقه حاکم مربوط دانستند.

در ماه آوریل، مقامات دستور تخریب سیلوها را صادر کرده بودند اما به دلیل مخالفت بستگان قربانیان این فاجعه که می‌خواهند آن را به یادمان تبدیل کنند، این تصمیم به حالت تعلیق درآمد.

تحقیقات درباره علل این فاجعه نیز ماه‌هاست به دلیل ممانعت سیاسی از سوی مقامات، متوقف شده است.

گروه حزب‌الله لبنان که تحت حمایت جمهوری اسلامی است یکی از متهمان اصلی در پرونده این انفجار است.

پوشش ویژه
بررسی بازارها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید