رییس زندان به وحید افکاری: خبر دارم می‌خواهند تو را بکشند

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۳۱

سعید افکاری، برادر نوید افکاری که در شهریور ۹۹ اعدام شد، خبر داده است که دیگر برادر زندانی‌اش وحید، در زندان عادل‌آباد شیراز تهدید به قتل شده است.

سعید افکاری شامگاه یکشنبه ۳۰ مرداد در توییتر و اینستاگرام خود نوشت که رییس زندان ضمن اصرار به نصب مجدد دوربین در سلول انفرادی، به برادرش گفته است: «خبر دارم یک عده می‌خواهند از نداشتن دوربین استفاده کنند و تو را بکشند.»

او نوشته است: خیلی نگران وحید هستیم. انگار خون نوید کافی نبود برای حکومتی که رزق روزانه‌ش از جان مردم تامین می‌شود.

پیش از این سعید افکاری خبر داده بود که برادرش وحید چندین بار دوربین کار گذاشته شده در سلول انفرادی‌اش را از جا کنده و حاضر به نصب دوربین جدید نیست.

وحید افکاری بیش از هفتصد روز است که در سلول انفرادی محبوس است و به نوشته برادرش سعید، «به او گفته‌اند اگر علیه مردمت که از تو و خانواده‌ات حمایت کرده‌اند و علیه نوید صحبت نکنی تا ابد تو را در انفرادی نگه می‌داریم».

نهادهای قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی با نصب دوربین در سلول برخی زندانیان سیاسی به بهانه رصد دائمی آنها، از فیلم‌های ضبط شده در اعترافات اجباری یا ساختگی استفاده می‌کنند.

پس از جان باختن کاووس سیدامامی در زندان، گزارش‌هایی درباره فیلمی تدوین شده از زمان حضور او در سلول انفرادی منتشر شد و بعدا نیز نام کاووس سیدامامی در بازجویی‌های برادران افکاری به عنوان تهدید به آنان یادآوری می‌شد.

سه تن از برادران افکاری، شامل نوید، وحید و حبیب، مدتی پس از اعتراضات مرداد ۹۷ بازداشت شدند و به گفته خود آنها و همچنین شاهدان عینی، در اداره آگاهی شیراز و سپس در بازداشتگاه وزارت اطلاعات زیر شکنجه‌های شدید قرار گرفتند.

به رغم اعتراضات گسترده جهانی، نوید افکاری سرانجام در شهریور ۹۹ اعدام شد و وحید افکاری نیز به ۲۵ سال زندان محکوم شد.

فروردین امسال نیز سعيد افکاری خبر داده بود که برادرش وحید در زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و دست او را شکسته‌اند.

چشم‌انداز با سیما ثابت
پوشش ویژه
از سکوت تا فریاد

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید