سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره مذاکرات احیای برجام: آمریکا در پاسخ تعلل کرده است

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۳۱

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در نشست خبری هفتگی خود، آمریکا را متهم کرد که در اعلام موضع در قبال پاسخ ایران به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا تعلل کرده است.

کنعانی روز دوشنبه ۳۱ مرداد گفت که موضوع‌های اندک اما مهمی برای احیای توافق برجام باقی مانده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران به با تکرار موضع همیشگی مقام‌های ایران درباره مسئول دانستن آمریکا اعلام کرد: «آمریکا مسئول شرایط کنونی برجام و مسئول اجرا نشدن توافق است. اگر آمریکا اراده سیاسی را نشان دهد و مسئولانه عمل کند ما می‌توانیم به سمت مرحله بعد برویم.»

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که میانجی گفت‌وگوها بوده و متن کنونی توافق احیای برجام به ابتکار او تهیه شده بعد از آخرین دور مذاکرات تاکید کرد که این متن نهایی است و دیگر مذاکره تازه‌ای درباره محتوای آن انجام نخواهد شد.

ایران هفته گذشته پاسخ خود به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا را ارائه کرد و مقام‌های آمریکایی می‌گویند که در حال بررسی پاسخ ایران هستند.

کنعانی در نشست خبری خود گفت که «تا اینجا پیشرفتهای خوبی داشتیم اما باید روی همه موضوعات توافق شود، تا زمانی که این اتفاق نیفتاد نمی‌توانیم بگوییم توافقی انجام شده است.»

او با بیان این که «اروپا و آمریکا به احیای برجام بیشتر از ایران نیاز دارد»، افزود: «ما از مواضع خودمان کوتاه نخواهیم آمد و از خطوط قرمز عدول نمی‌کنیم.»

ایران اینترنشنال روز پنجشنبه ۲۷ مرداد ماه گزارشی از سخنان علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی در یک جلسه توجیهی را منتشر کرد که در آن جزییات بیشتری درباره برخی امتیازات که ایران ادعا می‌کند در مذاکرات وین بدست آورده، ارائه شده است.

یکی از موارد در جلسه توجیهی این بود که موضوع حذف سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا در مذاکراتی پس از احیای برجام، مورد بحث قرار خواهد گرفت، اما آمریکا تضمین می‌کند تحریم‌های خود علیه سپاه بر دیگر بخش‌ها و شرکت‌ها تاثیری نخواهد گذاشت.

کنعانی در نشست خبری خود بدون اشاره به این جلسه و محتوای آن گفت: «برای بار دوم از یک سوراخ گزیده نمی‌شویم و به دنبال توافقی خوب، پایدار و قوی هستیم.»

او درباره تبادل زندانی میان ایران و آمریکا هم گفت: «تبادل زندانیان را خارج از چارچوب برجام و غیرمستقیم با آمریکا گفت‌وگو کردیم و امکان تبادل وجود داشت اما در مقابل شاهد بی‌عملی و شعار رسانه‌های از طرف آمریکا بودیم.»

کنعانی همچنین افزود که درباره پول‌های بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی اتفاق خاصی رخ نداده است.

موضوع مذاکرات ایران و عربستان سعودی هم به روال هفته‌های گذشته در نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه مطرح شد و کنعانی در این باره گفت: «گفت‌وگوی ما با عربستان ربطی به برجام ندارد، گفت‌وگو برای از سرگیری روابط دو کشور است. اختلاف نظرات زیادی هم وجود دارد.»

او در عین حال افزود: «از سوی عربستان سعودی شاهد گام‌های موثری هستیم و شرایط منطقه هم مثبت است.»

بررسی بازارها
جهان‌نما
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید