گسترش بحران بی‌آبی به نقاط مختلف ایران؛ مردم همدان روزانه ۱۲ ساعت آب ندارند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۷

همزمان با ادامه قطع آب شهرکرد برای بیش از ۱۰ روز و اعتراض شهروندان به آن در خیابان‌ها، سایت خبرآنلاین گزارش داد به علت «اتمام ذخایر آب سدها و کاهش سطح سفره‌های آب زیرزمینی»، آب شرب شهر همدان نیز روزانه بیش از ۱۲ ساعت قطع است یا به علت افت فشار، قابل استفاده نیست.

خبرآنلاین روز پنج‌شنبه ۲۷ مرداد نوشت که «کاهش بارندگی در سال‌های اخیر» و همچنین «افزایش جمعیت شهر همدان»، همراه با «مصرف بی‌رویه آب در بخش کشاورزی»، سبب کاهش ذخایر سدها و افت سطح آب سفره‌های آب زیرزمینی شده و این امر مشکلاتی جدی برای جمعیت شهری همدان فراهم کرده است.

بر اساس این گزارش، تأخیر در انتقال آب از سد تالوار به همدان نیز مزید بر علت شده تا این روزها مردم این شهر با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم کنند.

گرمای طاقت فرسای تابستان و قطع طولانی مدت آب و ادامه‌دار بودن این وضعیت، نگرانی مردم را برای روزهای پیش‌ رو دو چندان کرده است.

خبرآنلاین نوشت که قطع مکرر آب از ساعت ۲۳ تا پنج صبح چند ماه است ادامه دارد اما قطع بیش از هشت ساعت در طی روز و در مجموع بیش از ۱۲ ساعت بی‌آبی، زندگی مردم را با مشکل روبه‌رو کرده است: «از طرف دیگر مقاومت مدیران آبفای استان در ارتباط با اطلاع‌رسانی و اعلام زمان قطع آب، باعث سردرگمی مردم شده است.»

از سوی دیگر معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان همدان اعلام کرد که در حال حاضر ذخیره سد اکباتان به کمترین مقدار رسیده است. او از مردم خواست با کاهش برداشت، مصرف آب را به پایین‌ترین حد برسانند.

این مقام دولتی گفت: «چاره‌ای در نارسایی آب نیست و خواهش می‌کنیم مردم با مصرف مدیریت شده تحمل کنند تا بتوانیم ذخیره را نگه داریم‌.»

در روزهای گذشته اهالی شهرکرد در اعتراض به قطع بیش از یک هفته‌ای آب آشامیدنی، مقابل استانداری چهارمحال و بختیاری تجمع کردند و خطاب‌ به مقام‌ها شعارهایی از جمله «‌بی‌شرف بی‌شرف» سر دادند.

شهرکرد از مناطق پرآب در ایران بوده است که به دلیل بی‌کفایتی در مدیریت منابع، اکنون گرفتار کم‌آبی‌ شده است.

استاندار چهارمحال و بختیاری به تازگی اعلام کرده که گل‌آلود شدن آب چشمه کوهرنگ متأثر از سیلاب نبوده و متخصصان در حال بررسی این موضوع هستند.

همزمان شماری از کشاورزان اصفهان نیز در روزهای اخیر در اعتراض به مشکل تأمین آب زمین‌های خود، مقابل اداره آب منطقه‌ای تجمع کردند.

در اردبیل هم یک نماینده این استان گفت: «اصلاح الگوی کشت و مصرف آب بر پایه الگوهای آب‌رسانی به روز در وزارت کشاورزی مورد غفلت قرار گرفته. هم منابع آبی هدر رفته و هم کشاورز بیچاره زمین‌گیر شده است.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

۲۴
۲۴
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.