«آیه‌های شیطانی» به رتبه هشتم پرفروش‌ترین کتاب‌های داستانی آمازون رسید

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۷

پس از سوءقصد به جان سلمان رشدی، کتاب «آیه‌های شیطانی» او در رتبه هشتم پرفروش‌ترین کتاب‌های داستانی آمازون قرار گرفت. قرار است صدها نویسنده روز جمعه (۲۸ مرداد)، آثار رشدی را در مراسمی در پله‌های کتابخانه عمومی نیویورک بخوانند.

نسخه شومیز کتاب «آیه‌های شیطانی» تا عصر روز چهارشنبه ۲۶ مرداد در رتبه دوم پرفروش‌ترین کتاب‌های داستان و ادبیات معاصر آمازون قرار داشت.

این کتاب پیش از این در رتبه ۱۰۰ به بعد پرفروش‌ترین کتاب‌های داستانی آمازون بود.

صدها نویسنده از جمله پل آستر، تینا براون، آماندا فورمن، سیری هاستودت و هاری کونز بنا دارند روز جمعه در مراسمی بر روی پله‌های کتابخانه عمومی نیویورک، آثار سلمان رشدی را بخوانند.

به گزارش گاردین، این برنامه به صورت زنده پخش می‌شود و انجمن قلم آمریکا از کسانی که نمی‌توانند در آن شرکت کنند خواسته است با میزبانی یک مطالعه عمومی از آثار رشدی، حمایتشان را از او نشان دهند.

به کاربران شبکه‌های اجتماعی توصیه شده است با استفاده از هشتگ StandWithSalman#، ویدئوهایی را حین خواندن بخش‌هایی از کارهای رشدی منتشر کنند.

این مراسم برگرفته شده از مدل قرائت عمومی رمان آیه‌های شیطانی است که چند روز پس از اعلام فتوا علیه رشدی در سال ۱۹۸۹ برگزار شد و بیش از سه هزار نفر در آن شرکت کردند.

حدود یک سال پس از انتشار رمان «آیه‌های شیطانی»، روح‌الله خمینی در ۲۵ بهمن ۱۳۶۷ در یک فتوا، حکم قتل سلمان رشدی را صادر کرد.

هادی مطر، ضارب سلمان رشدی، در مصاحبه‌ای ویدئویی با نیویورک پست، از روح‌الله خمینی تمجید کرد اما با استناد به هشدار وکیل خود، نگفت که برای حمله به رشدی از فتوای خمینی الهام گرفته است یا خیر.

نیویورک پست پیش‌تر نیز به نقل از منابع امنیتی گزارش داده بود بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد ضارب رشدی در شبکه‌های اجتماعی مطالبی را در حمایت از جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران و افراط‌گرایی شیعی منتشر کرده است.

رسانه‌های آمریکا همچنین گزارش دادند هادی مطر یک گواهینامه رانندگی جعلی با نام حسن مغنیه داشته که این نام و نشان مشابه نام خانوادگی عماد مغنیه، از فرماندهان پیشین حزب‌الله لبنان است.

عماد مغنیه در سال ۲۰۰۸ در دمشق کشته شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
چند چند
۲۴

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.