افزایش رزمایش‌های نظامی ژاپن و آمریکا همزمان با بیشتر شدن تهدیدها از سوی روسیه و چین

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۶

در حالی که توکیو نگران تحرکات و تهدیدهای نظامی روسیه و چین است، داده‌های رسمی وزارت دفاع ژاپن نشان می‌دهد میزان رزمایش‌ها و تمرینات نظامی این کشور با آمریکا نسبت به بازه زمانی مشابه در سال پیش، ۵۰ درصد افزایش یافته است.

رسانه‌های ژاپنی روز سه‌شنبه گزارش دادند که افزایش تمرینات مشترک ژاپن و آمریکا بی‌ارتباط با تنش‌ها در آبراه تایوان نیست.

بر اساس داده‌های رسمی وزارت دفاع ژاپن، رزمایش‌های مشترک این کشور با آمریکا حتی نسبت به دو سال قبل دو برابر شده است، به طوری که تعداد رزمایش‌های مشترک آمریکا و چین از ۲۳ مورد در سال ۲۰۲۰، به ۳۴ مورد در سال گذشته و همچنین ۵۱ مورد در هفت‌ ماه اول سال جاری میلادی افزایش یافته است.

همزمان خبرگزاری کیودو به نقل از منابع خبری خود گفته رئیس شورای مشورتی مرتبط با تایوان در پارلمان ژاپن به‌ زودی به تایپه سفر خواهد کرد.

در دیگر سو، وزیر امور خارجه چین گفته است پکن باید «واکنش مناسبی» در مورد تایوان به واشینگتن نشان دهد.

همچنین وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه‌شنبه نسبت به مانورهای نظامی مشترک آمریکا، کره جنوبی و ژاپن ابراز نگرانی کرد و گفت که این رزمایش «تأثیر منفی» بر شبه جزیره کره داشته است.

پیشتر وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده بود نیروی دریایی سه کشور آمریکا، ژاپن و کره جنوبی در رزمایش‌های هشدار موشکی و جست‌وجو و ردیابی موشک‌های بالستیک در سواحل هاوایی از روز هشتم تا چهاردهم اوت شرکت کرده‌اند که هدف آن افزایش همکاری‌های سه‌جانبه در مواجهه با چالش‌های کره شمالی بود.

همچنین به گزارش آسوشیتدپرس، آمریکا و کره جنوبی هفته آینده بزرگ‌ترین مانور آموزش نظامی ترکیبی خود را آغاز خواهند کرد که شامل تمرینات میدانی هواپیماها، کشتی‌های جنگی، تانک‌ها و احتمالا ده‌ها هزار نیرو خواهد بود.

برگزاری مانور نظامی چین در اطراف جزیره تایوان که به تازگی و در واکنش به سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان صورت گرفت، نگرانی‌های جهانی بسیاری را برانگیخت.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید